Ekranizacja "Trenów" Jana Kochanowskiego w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL weźmie udział w Festiwalu "Na Drugim Brzegu" w Janowcu.
Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi „Dwa Brzegi”, który rozpoczyna się już w najbliższą sobotę w Kazimierzu Dolnym.
Z „Trenami” Jana Kochanowskiego w szkole zetknął się każdy. Użyty w nich język sprawia, że nie zawsze są one w pełni zrozumiałe, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia. Z pomocą przychodzi uniwersalny język filmu. – Film łączy w sobie aż trzy formy przekazu: słowo, dźwięk i muzykę, które odwołują się do sfery emocji człowieka – mówi Damian Bieniek.
Dokonana przez Damiana Bieńka ekranizacja jednego z najwybitniejszych dzieł polskiej poezji udowadnia, że ekranizacja poezji jest także możliwa i to świetny sposób na dotarcie do współczesnego człowieka.
Reżyser przy pomocy pięknych obrazów i muzyki zilustrował osiem trenów będących poetyckim pomnikiem ojcowskiej miłości i rozpaczy. Damian Bieniek zauważa, że ta tematyka jest stale aktualna, bo choć świat zmienił się od czasów Kochanowskiego, to miłość i relacje międzyludzkie nadal pozostają dla nas niezwykle istotne.
– Każdy z nas, wcześniej czy później, musi zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby, a „Treny” pozwalają nam oswoić lęk i w pewnym sensie przygotować się na to doświadczenie – mówi reżyser.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.