Ekranizacja "Trenów" Jana Kochanowskiego w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL weźmie udział w Festiwalu "Na Drugim Brzegu" w Janowcu.
Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi „Dwa Brzegi”, który rozpoczyna się już w najbliższą sobotę w Kazimierzu Dolnym.
Z „Trenami” Jana Kochanowskiego w szkole zetknął się każdy. Użyty w nich język sprawia, że nie zawsze są one w pełni zrozumiałe, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia. Z pomocą przychodzi uniwersalny język filmu. – Film łączy w sobie aż trzy formy przekazu: słowo, dźwięk i muzykę, które odwołują się do sfery emocji człowieka – mówi Damian Bieniek.
Dokonana przez Damiana Bieńka ekranizacja jednego z najwybitniejszych dzieł polskiej poezji udowadnia, że ekranizacja poezji jest także możliwa i to świetny sposób na dotarcie do współczesnego człowieka.
Reżyser przy pomocy pięknych obrazów i muzyki zilustrował osiem trenów będących poetyckim pomnikiem ojcowskiej miłości i rozpaczy. Damian Bieniek zauważa, że ta tematyka jest stale aktualna, bo choć świat zmienił się od czasów Kochanowskiego, to miłość i relacje międzyludzkie nadal pozostają dla nas niezwykle istotne.
– Każdy z nas, wcześniej czy później, musi zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby, a „Treny” pozwalają nam oswoić lęk i w pewnym sensie przygotować się na to doświadczenie – mówi reżyser.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.