Klauzula sumienia, transplantologia i uporczywa terapia to główne zagadnienia nad którymi będzie w tym roku pracował Zespół Ekspertów do Spraw Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.
Członkowie Zespołu - abp Henryk Hoser, bp dr Józef Wróbel, dr Maciej Barczentewicz, dr Piotr Klimas, ks. prof. Wojciech Bołoz, dr Michał Królikowski, ks. dr Jakubowski - spotkali się 11 stycznia w Warszawie. Obrady, które toczyły się w siedzibie Kurii diecezji warszawsko-praskiej poświęcono analizie planów komisji na rok 2010.
W najbliższych miesiącach Zespół będzie obradował nad kwestią klauzuli sumienia - powiedział KAI dr Michał Królikowski. - Wszystkie działania komisji były omawiane w kontekście roli jaką ma jako organ doradczy Konferencji Episkopatu Polski - tłumaczył. - Szukaliśmy takich tematów, jakie mogą być dla Konferencji istotne w bieżącym roku, biorąc pod uwagę zarówno kalendarz prac ustawodawczych w parlamencie, jak również bieżące potrzeby w kształtowaniu sumień i poglądów wiernych - zaznaczył członek Komisji.
W najbliższych miesiącach Zespół będzie obradował nad kwestią klauzuli sumienia. - Zamierzamy zastanowić się czy została ona prawidłowo uregulowana w polskim ustawodawstwie i czy wszyscy pracownicy Służby Zdrowia mają możliwość sięgania po nią - powiedział dr Królikowski. - Na przykład wtedy, gdy decyzja o sprzedaży leków wczesnoporonnych jest sprzeczna z ich poglądami jako katolików. Rozmawiać będziemy o tym, jak możemy wpłynąć na to, by katolik mógł swoją pracę w Służbie Zdrowia wykonywać w sposób spójny z poglądami wynikającymi z wiary.
Zespół ekspertów KEP ds. bioetycznych został powołany 18 czerwca 2008 roku podczas odbywającego się w Katowicach 344. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z założeniami jego zadaniem jest monitorowanie tego co się dzieje współcześnie na płaszczyźnie społeczno-polityczno-ustawodawczej a co dotyczy zagadnień bioetycznych.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.