Kilka transportów, wiozących m.in. wodę, suche produkty i środki higieniczne - trafi w najbliższych dniach do mieszkańców wsi Lotyń, poszkodowanej w nawałnicach - poinformował w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Transporty przygotowują stołeczny samorząd, warszawskie spółki: Metro Warszawskie, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Zakłady Autobusowe, a także firmy prywatne z Warszawy; pierwszy z nich ma wyruszyć na miejsce jeszcze w czwartek.
Olszewski powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że decyzja o wysłaniu pomocy została podjęta po konsultacjach z władzami powiatu chojnickiego, gdzie leży Lotyń.
"Lotyń to bardzo poszkodowana miejscowość, jest tam kilkanaście domów zniszczonych, a jednak jej mieszkańcy pierwsi rzucili się na pomoc harcerzom w Suszku. Obecnie w Lotyniu jest już 40 warszawskich harcerzy, którzy pomagają, jako ochotnicy w miejscach zrujnowanych przez nawałnice, są też tam nasi strażacy: 5 wozów strażackich, które służą mieszkańcom, zastęp 30 strażaków z komendy miejskiej oraz stołeczne agregaty prądotwórcze" - powiedział Olszewski.
"Jest pewną symboliką, że chcemy pomagać tam, gdzie są już nasi harcerze i strażacy" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy.
Olszewski podkreślił, że zawartość transportów jest dostosowana do zgłoszonego zapotrzebowania; mówił, że część firm zareagowało na apel o pomoc - i tak np. firma Sante zadeklarowała dostarczenie żywności, Procter&Gamble - środki chemiczne i higieniczne, a Żywiec Zdrój - wodę.
"Dzisiaj rusza pierwszy pojazd, jest towarowany (zaopatrywany) na terenie spółki Metro Warszawskie, kolejne cztery pojazdy ruszają od piątku do poniedziałku" - zapowiedział Olszewski. Zaznaczył, że władze Chojnic zapowiedziały, że będą tę pomoc dystrybuowały również do innych miejscowości, które ucierpiały w ubiegłym tygodniu.
Jeśli chodzi o finansowe wsparcie - mówił Olszewski - stolica czeka na informację ze strony starosty powiatowego w Chojnicach dot. tego, która gmina i w jakiej wysokości miałaby być wsparta przez miasto, na konkretne cele.
"Czekamy na te informacje do połowy przyszłego tygodnia, by móc przygotować uchwałę, mamy deklarację pani przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, że ona sama zawnioskuje, by taki punkt dot. pomocy dla poszkodowanych w powiecie chojnickim, stał się przedmiotem obrad najbliższej rady miasta" - poinformował wiceprezydent miasta.
Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w ubiegłym tygodniu. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 6 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. 52 osoby doznały też różnego rodzaju obrażeń, w tym 13 strażaków. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.