Śląskie: 13 tys. odbiorców ciągle bez prądu

Wciąż około 13 tys. odbiorców w woj. śląskim pozbawionych jest prądu. Mimo usuwania awarii na bieżąco, ciągle pojawiają się nowe - mówią energetycy, którzy liczą milionowe straty. Z powodu braku prądu i ogrzewania ciągle zamknięte są niektóre szkoły w regionie, z problemami przez cały czas boryka się kolej.

W piątek rano prądu nie miało 10 tys. klientów częstochowskiego oddziału spółki Enion (m.in. w powiatach częstochowskim i myszkowskim), choć poprzedniego dnia wieczorem pozbawionych energii było osiem tysięcy odbiorców.

"Gdyby od tego kataklizmu w sobotę i w niedzielę (kiedy w regionie spadło dużo śniegu i marznący deszcz - PAP) nie przybywało awarii, to byśmy już przywrócili prąd wszystkim odbiorcom" - powiedział PAP rzecznik Enionu w Częstochowie Jacek Piersiak.

Jak zaznaczył, są linie, które w ostatnich dniach naprawiano trzykrotnie. Drzewa są ciągle oblepione lodem i nawet przy niewielkich podmuchach wiatru przewracają się - wyjaśnił Piersiak. Dotychczasowe straty spowodowane ostatnim załamaniem pogody częstochowski Enion szacuje na 7,5 mln zł.

Zasilania nie ma też ciągle około trzech tysięcy odbiorców będzińskiego Enionu, w rejonie Zawiercia. "Jest szansa, że jeszcze w piątek im wszystkim zostanie przywrócone zasilanie" - powiedział PAP rzecznik tego oddziału spółki Piotr Żydek.

Z informacji z Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że z powodu braku prądu, ogrzewania, bądź wody, ciągle zamkniętych jest kilkadziesiąt szkół i placówek edukacyjnych w województwie. W niektórych z nich zajęcia będą odpracowywane w najbliższe soboty.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), mieszkańcy niektórych miejscowości - np. w Przybylowie i Brzezinach - nie mają wody. Woda do celów sanitarnych jest tam dostarczana przez strażaków, którzy od początku pomagają w usuwaniu skutków opadów śniegu m.in. współpracując z energetykami.

WCZK podaje, że na obecną chwilę nie można określić liczby gospodarstw pozbawionych ogrzewania. Największe problemy są tam, gdzie do obiegu wody w sieciach centralnego ogrzewania konieczne jest stosowanie pomp, czyli w wielu gospodarstwach pozbawionych energii elektrycznej.

Oblodzenie sieci trakcyjnej PKP w dalszym ciągu utrudnia ruch pociągów na kilku szlakach kolejowych: Rząsawa - Wyczerpy, Herby Stare - Herby Nowe, Herby Nowe - Liswarta, Herby Stare - Liswarta oraz Lubliniec - Czarków. Składy pociągów towarowych i osobowych na szlaku Rząsawa - Wyczerpy, gdzie trwają prace przyłączeniowe do sieci, przeciągane są lokomotywą spalinową. Pociągi nadal notują opóźnenia

Lotnisko w Pyrzowicach działa bez zakłóceń, loty odbywają się planowo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Piątek
rano
9°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »