Agca o swych planach i Janie Pawle II

Ali Agca, uwolniony w poniedziałek z więzienia w Turcji, w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" stwierdził, że może wykładać psychologię na najlepszych amerykańskich uniwersytetach.

W pisemnym wywiadzie, udzielonym w więzieniu jeszcze przed odzyskaniem wolności turecki zamachowiec, który strzelał do Jana Pawła II, wyznał między innymi w typowym dla siebie stylu, znanym jeszcze z procesu w Rzymie: "Mam uniwersalną misję głoszenia boskiej prawdy".

"Pokażę, posługując się udokumentowanymi dowodami, że jestem Chrystusem wiekuistym, tym samym boskim słowem wcielonym i reinkarnowanym. Halucynacja? Symulacja? Mogę uczyć psychologii studentów na uniwersytecie w Harvardzie, Yale, Princeton" - oświadczył 52-letni Agca.

I dodał: "Jeśli nie udowodnię przy pomocy dokumentów, że jestem wiekuistym Chrystusem, to cała ludzkość może określić mnie jako najbardziej okrytą hańbą osobę we wszechświecie".

Zapytany o Jana Pawła II, Agca odparł: "Polski papież był człowiekiem nadzwyczajnym, powiedziałbym wręcz cudownym. Wojtyła to wzorowy symbol Ewangelii Miłości. Tej Ewangelii, zdradzonej przez miliony fałszywych chrześcijan, więźniów nienawiści i niechęci".

Na pytanie, czy chciałby spotkać się z Benedyktem XVI, zamachowiec odpowiedział: "Życzę wszelkiego możliwego dobra papieżowi Ratzingerowi. Poza tym proszę Watykan o ujawnienie światu czwartej tajemnicy fatimskiej. W przeciwnym razie to ja ujawnię tę tajemnicę".

"Nikt nie może zapominać, że to ja ujawniłem trzecią tajemnicę fatimską 28 maja 1985 roku" - zakończył Ali Agca. Odniósł się prawdopodobnie w ten sposób do jednej ze swych wypowiedzi, zawartej w zeznaniach podczas procesu Bułgarów, oskarżonych o udział w przygotowanie zamachu na Jana Pawła II.

Trzecia tajemnica fatimska została ujawniona przez Watykan w 2000 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Jednocześnie Kościół uważa tzw. czwartą tajemnicę za medialne spekulacje.

Wiadomo również, że o tajemnicy fatimskiej Agca rozmawiał z Janem Pawłem II w 1983 roku podczas pamiętnego spotkania w rzymskim więzieniu.

Na dwa miesiące przed konklawe w 2005 roku kardynał Joseph Ratzinger ujawnił dziennikarzom, że otrzymał listy od Alego Agcy, który pytał między innymi o Matkę Boską Fatimską, a także o to, dlaczego papież nie zginął, skoro oddane przez niego strzały były śmiertelne.

Trzecia tajemnnica fatimska to opracowany przez Watykan tekst siostry Łucji, uważanej za świadka objawień maryjnych w Fatimie. W tekście, który przygotował do publikacji między innymi ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger, mowa jest o papieżu, który "został zabity przez grupę żołnierzy". Słowa te Watykan zinterpretował jako proroctwo zamachu na Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Poniedziałek
wieczór
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »