Samotność w... Sztokholmie: Czy Szwecja jest królestwem singli?

Nigdzie w Europie nie ma tak dużego odsetka jednoosobowych gospodarstw domowych. Ale...

Według badań Eurostatu jedna trzecia gospodarstw domowych w UE jest prowadzona przez osoby żyjące samotnie. Największy odsetek jednoosobowych gospodarstw domowy zanotowała Szwecja. Ten północnoeuropejski kraj osiągnął w tej kategorii bardzo wysoki wynik - 52 proc. Oznacza to, że w co drugim szwedzkim domu mieszka tylko jeden lokator. Polska w badaniu Eurostatu zajęła jedno z ostatnich miejsc - w naszym kraju jednoosobowo prowadzone jest co piąte gospodarstwo domowe (nieco ponad 20 proc.).

Myliłby się jednak ten, kto uważa, że statystyka ta jest niezbitym dowodem na samotność Szwedów i ich niechęć do budowania relacji. Dlaczego? Eurostat opublikował również statystyki wieku, w jakim młodzi ludzie opuszczają dom rodziców i zaczynają żyć "na swoim".  W Szwecji to bardzo młody wiek - średnio 20 lat. W Polsce młodzi wyprowadzają się średnio w wieku 28 lat. Średnia dla UE to 26 lat. Jeśli połączymy te wyniki, może okazać się, że wielu młodych Szwedów mieszka we własnym mieszkaniu jeszcze przed wejściem w związek małżeński, co może podwyższać "statystykę samotności" liczona według ilości jednoosobowych gospodarstw domowych. Z kolei stosunkowo wysokie koszty zakupu mieszkania sprawiają, że młodzi Polacy często wyprowadzają się od rodziców dopiero w momencie zakładania swojej rodziny.

Samotność w... Sztokholmie: Czy Szwecja jest królestwem singli?  

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  05.09.2017 23:36
  Jak zwykle głupie, stereotypowe myślenie: samotny - znaczy ateista-egoista.
 • nika
  06.09.2017 07:35
  Sądzę, że jednoosobowe gospodarstwa domowe to przede wszystkim pochodna kosztów uzyskania takiego odrębnego mieszkania, a nie sytuacji rodzinnej czy "singlowej" jego użytkownika. Raczej należałoby patrzeć na rzeczywistą ilość singli, czyli osób nie pozostających w rodzinie, dostrzegając przy tym także związki faktyczne, których w naszym kraju również jest niemało, a nawet coraz więcej, a czemu zresztą nasze ustawodawstwo nadal sprzyja (np. pojęcie samotnej matki, absolutnie nieadekwatne do stanu faktycznego)
 • marq
  06.09.2017 09:14
  rodzina,na mocy ustawy o przemocy w rodzinie, to organizacja rpzestepcza,założenie ktorej wiąże się więc z ryzykiem;przemoc zdefiniowana jest tak szeroko,żer uważa się za nią każdy konflikt rodzinny,co daje państwu/instytucjom mozliwości nieograniczonej interwencji i zniszczenia rodziny;pod koniec świata i tak zostanie,jak pisze św.Pawel wprowadzony zakaz zawierania małżeństw,a Chrystus przypomina, że wrogami czlowieka staną się jego domownicy.
 • Gość
  06.09.2017 12:54
  To wszystko jest bardzo ciekawe. Szwecja jest jednym z krajów o najwyższym w Europie wskaźników dzietności. Nigdzie w Europie na ulicy nie widziałem tyle młodych osób z dwójka czy trójka dzieci (dotyczy to również rodziców o "jasnej skórze").
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  31°C Wtorek
  wieczór
  28°C Środa
  noc
  24°C Środa
  rano
  32°C Środa
  dzień
  wiecej »