Nie ma obawy, że kapłan posługujący się techniką cyfrową stanie się postacią wirtualną jedynie, ani że wiara z prawdziwej zamieni się w cybernetyczną - zapewnia abp Claudio Maria Celli w wywiadzie dla “L'Osservatore Romano” w związku z ogłoszeniem orędzia na tegoroczny 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu przypada 24 stycznia, gdy Kościół wspomina św. Franciszka Salezego – jednego z patronów dziennikarzy. Kościół w Polsce będzie obchodzi ten dzień 19 września. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przypomina, że “od kapłana nie wymaga się, by był profesjonalistą w dziedzinie przekazu, lecz wiernym i zapalonym sługą Słowa Bożego”. "Powiem więcej: skuteczność przekazu zależeć będzie właśnie od wierności i miłości, jaką okaże on w relacjach z wiernymi” - podkreśla hierarcha, który jest “ojcem” watykańskiego Internetu. Abp Celli dodaje, że “przekazuje się, jeśli ma się coś do powiedzenia”. “Pod tym względem kapłan jest uprzywilejowany, ponieważ posiada orędzie, które dla niego stało się życiem. Jego zadaniem jest także przekazywanie – to jest umożliwienie innym udziału w tej radości. Kiedy to następuje, nie pozostaje niezauważone; ani w bezpośrednich i osobistych spotkaniach, ani w sieci czy w wirtualnej przestrzeni. Prawda umie sobie torować drogę w świecie mediów, choć jest on tak zróżnicowany i częstokroć trudny” – mówi abp Celli.
Na pytanie, jak ocenia obecność papieża w YouTube, przewodniczący watykańskiej Rady mówi, że “trafia ona do ogromnej rzeszy osób i instytucji; pomnażana jest przez rozmaite strony internetowe, jest dostępna dla tych, którzy szukają jego słowa”. „Chodzi o obecność bardzo znamienną, ponieważ wykorzystując język audiowizualny, sytuuje się w przestrzeni intensywnej koegzystencji społecznej, mocą i prostotą tego, kto w imię zmartwychwstałego Chrystusa angażuje się, ażeby być coraz bliżej człowieka” - konkluduje abp Celli.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Paweł VI w 1967 w odpowiedzi na wielokrotnie zgłaszane przez ojców Soboru Watykańskiego II życzenie poświęcenia jednego dnia w roku mediom i ukazaniu ich roli z katolickiego punktu widzenia. Po raz pierwszy dzień taki odbył się 7 maja 1967 a papież ogłosił z tej okazji specjalne orędzie. Zwyczaj ten szybko się przyjął i w kolejnych latach po dziś dzień Kościół katolicki obchodzi raz w roku Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu z własnym hasłem i okolicznościowym orędziem papieskim.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.