Ekumenizm to miłość, tylko jako taki ma sens i rację bytu - podkreślił ks. Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podczas spotkania ekumenicznego 23 stycznia, które odbyło się w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
W homilii podczas nieszporów ks. Sawicki nawiązując do słów św. Pawła Apostoła, przypomniał że miłość zwycięża wszystko, choć często jej ceną jest cierpienie, czego uczy nas Krzyż Chrystusa (posłuchaj)
Podanie reki drugiemu człowiekowi bez względu na jego poglądy i wyznanie jest wyrazem miłości - kontynuował bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Polsce. Zaznaczył, że "Bóg dotknął ludzkość w Jezusie Chrystusie. Tam czujemy tę miłość, ciepło, to na co czekamy".
Dotknięcie miłości Chrystusowej jest tak wielkie, że kto je poczuł, nigdy Go nie odstąpi - zaznaczył z kolei abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Podkreślił on też, że krzyż, który w dzisiejszym świecie jest znakiem sprzeciwu, dla chrześcijan stanowi znak zwycięstwa. Jest nadzieją i drzewem życia, które doprowadza do zmartwychwstania (posłuchaj).
Dziś nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się o godz. 18.00 w Kościele polskokatolickim przy ul. Szwoleżerów 4.
Centralne nabożeństwo stołecznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-metodystycznym przy ul. Mokotowskiej 12.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy się 25 stycznia we wspomnienie Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.