Prezydent Donald Trump porozumiał się w środę z przywódcami Demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów w sprawie ochrony przed deportacją ok. 800 tys. imigrantów, którzy przybyli nielegalnie do USA jako dzieci. Porozumiano się też w sprawie pewnego wzmocnienia ochrony granic USA.
O porozumieniu poinformowali przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer i liderka Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, po spotkaniu na roboczym obiedzie w Białym Domu z prezydentem.
W spotkaniu nie brali udziału przedstawiciele Partii Republikańskiej, "macierzystej" partii Trumpa. Komentatorzy zauważają, że prezydent już po raz drugi porozumiał się z Pelosi i Schumerem z pominięciem Republikanów.
Porozumienie obejmuje osoby, nazywane "dreamersami", które chronił uchylony przez Trumpa program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), uchwalony za rządów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Trump dał Kongresowi 6 miesięcy na uchwalenie ustawy zastępującej program DACA.
Porozumiano się też w sprawie pewnego zwiększenia ochrony granic USA, ale pominięto forsowaną przez Trumpa sprawę budowy muru na granicy z Meksykiem. Prezydent podkreślił wcześniej, że nadal jest zdeterminowany aby doprowadzić do budowy muru.
"Zgodziliśmy się aby szybko zapisać ochronę przewidzianą w DACA w ustawie a także opracować pakiet posunięć zwiększających bezpieczeństwo granic, z wyjątkiem budowy muru, który będzie do przyjęcia przez obie strony" - głosi wspólne oświadczenie Pelosi i Schumera.
Według anonimowych źródeł, uzgodniono opracowanie, mającego poparcie obu partii, projektu ustawy o nazwie DREAM Act, który w perspektywie przewiduje uzyskanie przez młodych imigrantów obywatelstwa USA.
Biały Dom powstrzymał się, jak dotychczas od oficjalnego potwierdzenia tych informacji. W opublikowanym oświadczeniu stwierdzono jedynie, że prezydent odbył "konstruktywne robocze spotkanie" ze Schumerem i Pelosi w celu przedyskutowania "priorytetów politycznych i legislacyjnych, w tym DACA".
Wcześniej w środę Trump spotkał się z umiarkowanymi przedstawicielami obu partii w Kongresie, których wzywał do wspólnego rozwiązania problemu DACA i "innych problemów imigracyjnych".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.