Rozpoczynający się w najbliższą niedzielę na Uniwersytecie stanu Kalifornia w Berkeley "Tydzień Wolności Słowa" - zdaniem mediów - jest zapowiedzią kolejnych agresywnych wystąpień antyfaszystowskich aktywistów z Antify.
"Tydzień wolności słowa " w dniach 24-27 września został zorganizowany przez prawicową organizację studencką Berkeley Patriot przy pomocy Milo Yiannopoulosa, samozwańczego "konserwatywnego prowokatora", dawniej związanego ze skrajnie prawicowym portalem Breitbart.
W programie "Tygodnia Wolności Słowa" organizatorzy zapowiedzieli wystąpienia szeregu postaci związanych z "alt-right", tzw. alternatywną prawicą, skłóconą z hierarchią Partii Republikańskiej. W imprezie w Berkeley planowany jest udział m.in. byłego doradcy strategicznego Białego Domu Steve'a Bannona, prawicowej komentatorki Ann Coulter, znanej z antymuzułmańskości wystąpień Pamelli Geller i zwolennika szeregu teorii spiskowych Mike'a Chernovicha z portalu InfoWars.
Obecność tych kontrowersyjnych postaci na imprezie w Berkeley, które w latach 60. tych ubiegłego stulecia było w Ameryce "epicentrum lewicowego radykalizmu", jest zdaniem mediów - gwarancją pojawienia się na kampusie uczelni ubranych na czarno, z tarczami ochronnymi i pałkami z napisami "Precz z nienawiścią" (No hate) aktywistów ruchu Antifa.
Antifa (nazwa pochodzi od Anti-Fascist Action - akcja antyfaszystowska) jest luźną federacją lewicowych radykałów, którzy często z użyciem przemocy protestują przeciw wszelkim przejawom tego co, ich zdaniem, uchodzi za faszyzm, antysemityzm, rasizm, dyskryminację rasową i prześladowania mniejszości seksualnych.
Kampus w Berkeley wcześniej w tym roku był trzykrotnie miejscem gwałtownych protestów grup lewicowych związanych z Antifą. Koszty zapewnienia bezpieczeństwa podczas wystąpienia w ub. tygodniu w Berkeley prawicowego komentatora Bena Shapiro przekroczyły 600 tys. dolarów. Uniwersytet w Berkeley jest uczelnią stanową, dlatego koszty te poniosą podatnicy stanu Kalifornia.
Wcześniej w sierpniu b.r. Antifa dała o sobie znać m.in podczas wiecu "Zjednoczenia Prawicy" (Unite the Right) z udziałem grup skrajnie prawicowych w Charlottesville, w stanie Wirginia. Zginęła tam wówczas 32-letnia kobieta rozjechana samochodem przez neonazistę. W Phoenix w stanie Arizona "antyfaszyści" demonstrowali podczas wiecu prezydenta Trumpa. Demonstrowali też w Bostonie podczas demonstracji zorganizowanej przez prawicowy "Ruch Wolności Słowa" ("Free Speech Movement) oraz w Berkeley 27 sierpnia podczas wiecu zwolenników Trumpa.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.