Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w środę w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel docenia "wigor i europejską pasję" prezydenta Francji Emmanuela Macrona, uważa jednak, że jest za wcześnie na ocenę jego propozycji reform Unii Europejskiej.
"Pani kanclerz ocenia pozytywnie fakt, że francuski prezydent przemawiał z takim wigorem, z taką dozą europejskiej pasji" - powiedział Seibert na cotygodniowej konferencji prasowej w Berlinie.
Rzecznik zastrzegł, że na ocenę konkretnych propozycji jest jeszcze za wcześnie.
"Jesteśmy otwarci na cały pakiet i chcemy mu się dokładnie przyjrzeć. Nie skłonicie mnie państwo do oceny poszczególnych propozycji, ponieważ uważam, że na to jest jeszcze za wcześnie" - powiedział Seibert dziennikarzom.
Jak podkreślił, "bogate w treści" przemówienie Macrona "ożywi" dyskusję europejską o przyszłości Unii. Seibert odmówił ustosunkowania się do konkretnych propozycji powołania ministra finansów dla strefy euro oraz stworzenia odrębnego budżetu dla eurolandu.
"Merkel jest otwarta na te propozycje, pytanie jednak brzmi: co będzie robił ten minister? Co może, jakimi kompetencjami dysponuje? A w przypadku budżetu strefy euro nasuwają się pytania: ile, skąd i w jakim celu?" - powiedział Seibert. "O tych sprawach trzeba będzie intensywnie rozmawiać" - dodał rzecznik.
Seibert zasugerował, że okazją do takiej dyskusji będzie nieformalna kolacja szefów państw i rządów krajów UE w czwartek wieczorem w Tallinie przed piątkowym szczytem zorganizowanym przez estońską prezydencję.
W wystąpieniu na Sorbonie w Paryżu Macron nakreślił we wtorek wizję wzmocnienia i odnowy integracji europejskiej. Według niego jedyną droga ku wspólnej przyszłości jest "ponowne ustanowienie fundamentów suwerennej, zjednoczonej i demokratycznej Europy".
Macron opowiedział się m.in. za osobnym budżetem strefy euro, dzięki któremu kraje wspólnej waluty będą mogły razem finansować inwestycje i zapewnić strefie stabilność w przypadku kryzysów. Zaproponował też powołanie ministra finansów strefy euro. Podkreślał ponadto znaczenie współpracy francusko-niemieckiej.
Berlin popiera propozycje reform Macrona, obawia się jednak posunięć mogących prowadzić do uwspólnotowienia długów w strefie euro.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.