W marcu 2018 roku resort edukacji chce przedstawić informację w sprawie realizacji deklaracji dotyczącej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z jednym orzeczeniem o niepełnosprawności - zadeklarowała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Szefowa MEN mówiła o tym na briefingu przed konferencją "Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście zmian w prawie oświatowym", która odbywa się w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. W konferencji szkoleniowej uczestniczą dyrektorzy przedszkoli i szkół z całej Polski.
Minister przypomniała, że powołała Zespół do spraw opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Do 2019 roku ma on przygotować m.in. propozycje nowych rozwiązań systemowych, które mają być zapisane w nowej ustawie o wsparciu dziecka i ucznia.
"Chcemy bardzo szeroko przygotować się do zmian, które zaproponujemy ostatecznie w 2019 r., choć po drodze będą się dziać różne rzeczy. Mam nadzieję, że już w marcu następnego roku powiemy państwu w jaki sposób zrealizowaliśmy deklaracje, że dzieci będą posiadały jedno orzeczenie, a rodzice wreszcie nie będą musieli chodzić po różnego rodzaju instytucjach i mieć kilka orzeczeń o niepełnosprawności" - powiedziała Zalewska.
Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. Dla dziecka niepełnosprawnego, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowywany jest indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny na podstawie tego orzeczenia, w którym jest określone, jak ma ono wyglądać. Przygotowuje go zespół nauczycieli wraz z rodzicami. MEN podkreśla, że dziecko, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie musi iść po drugie orzeczenie, by mieć zajęcia indywidualne w szkole.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.