Diakonia Polska od 2007 r. przyznaje nagrody „Miłosiernego Samarytanina” w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej, pomocy bliźniemu oraz za „samarytańskie serce”.
Zofia Wojtas została laureatką tegorocznej Nagrody Głównej „Miłosiernego Samarytanina”, przyznawanej przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską). Wyróżnieni zostali Waldemar Andrzejczak oraz Gabriele i ks. Werner Schröer, zaś nagrodę specjalną otrzymało Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.
Diakonia Polska od 2007 r. przyznaje nagrody „Miłosiernego Samarytanina” w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej, pomocy bliźniemu oraz za „samarytańskie serce”. Nagradzane są osoby lub instytucje w celu podkreślenia znaczenia współpracy z Diakonią Polską, Diakoniami diecezjalnymi lub parafialnymi.
Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas ekumenicznej Gali Ubi Caritas, która odbyła się 21 października w warszawskim Teatrze Kamienica. Oprócz Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego swoje nagrody przyznały również organizacje charytatywne innych Kościołów: Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
Nagrodę Główną oraz statuetkę „Miłosiernego Samarytanina” Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała Zofii Wojtas z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. Laureatka jest znana w całej diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jako osoba mocno zaangażowana w działalność diakonijną (charytatywną). Wspiera chorych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Organizuje zbiórkę, transport i podział zebranych darów dla osób potrzebujących na Mazurach. Pomaga seniorom w ramach działalności Koła Odwiedzinowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.
Ponadto Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała dwa wyróżnienia. Otrzymali je Waldemar Andrzejczak z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ozorkowie oraz Gabriele i ks. Werner Schröer z Ruhlsdorf w Niemczech.
Waldemar Andrzejczak przed laty zaangażowany był w akcję Gwiazdkowa Niespodzianka, w ramach której organizował paczki dla potrzebujących dzieci z Ozorkowa. Natomiast w ramach akcji Prezent pod choinkę zbierał w ozorkowskich szkołach paczki dla dzieci z Ukrainy. Zajmuje się też wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego w ramach Diecezjalnej Wypożyczalni takiego sprzętu.
Gabriele i ks. Werner Schröer od 10 lat organizują i koordynują akcję przygotowywania prezentów bożonarodzeniowych dla dzieci z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku. Zaangażowali w tę inicjatywę wiele osób, często przez kilka lat jedna rodzina przygotowuje prezent dla tego samego dziecka. Dzięki temu została stworzona więź między rodzinami w Niemczech i Polsce. Państwo Schröer byli też zaangażowani w działalność grupy roboczej w ramach partnerstwa Diakonii Polskiej i Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała w tym roku również jedną nagrodę specjalną. Otrzymała ją berlińska instytucja diakonijna Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts, z którą Diakonia Polska miała partnerstwo w latach 1999–2017. W ramach tych kontaktów odbyło się kilkadziesiąt spotkań dwustronnych, wiele seminariów, szkoleń, wizyt studyjnych, organizowano wakacyjne obozy czy zbiórki prezentów świątecznych dla dzieci z rodzin słabych socjalnie. Partnerstwo to pozwoliło wymieniać doświadczenia i rozwijać pracę diakonijną w Polsce – wiele polskich parafii i instytucji uzyskało konkretne wsparcie. To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.