USA: Reakcje na orędzie prezydenta

Organizacje walczące o prawa imigrantów w USA krytykują prezydenta Baracka Obamę za to, że w orędziu o stanie państwa wygłoszonym w Kongresie, niewiele miejsca poświęcił reformie imigracyjnej.

"Powinniśmy kontynuować pracę zmierzające do naprawy niedziałającego systemu imigracyjnego poprzez zabezpieczenie naszych granic, egzekwowania prawa i doprowadzenia do tego, by każdy, kto przestrzega przepisów, mógł mieć swój udział w rozwoju gospodarczym" - powiedział w swoim przemówieniu w Kongresie Barack Obama, dodając, że Stany Zjednoczone to naród imigrantów.

"Przyjaciele dotrzymują obietnic" - czytamy w opublikowanym w czwarteko świadczeniu Koalicji na Rzecz Imigrantów i Uchodźców w stanie Illinois (ICIRR).

Podczas kampanii wyborczej w 2008 roku Obama obiecał przeprowadzenie całościowej reformy, która otwierałaby drogę do legalizacji pobytu 12 mln. przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych nielegalnych imigrantów. Latynosi, którzy stanowią największą grupę wśród osób przebywających i pracujących w USA bez prawa stałego pobytu, w przytłaczającej większości głosowali na Obamę.

Koalicja na Rzecz Imigrantów i Uchodźców w stanie Illinois zarzuciłaprezydentowi USA, że mówiąc o reformie imigracyjnej w orędziu, w którym skoncentrował się głównie na stanie ekonomii, nie wspomniał, iż reforma mogłaby się przyczynić do znacznego ożywienia amerykańskiej gospodarki.

Organizacje proimigranckie powołują się na badania Uniwersytetu Kalifornijskiego, z których wynika, że w ciągu 10 lat dzięki legalizacji nieudokumentowanych pracowników Produkt Krajowy Brutto powiększyłby się o około 1,5 biliona dolarów. Szacunki oparto na danych z 1986 roku, kiedy w USA wprowadzono amnestię.

"Jesteśmy rozczarowani, że kwestia reformy imigracyjnej została potraktowana(...) w tak zdawkowy sposób - powiedziała PAP Monika Tietz z Inicjatywy Polonijnej, chicagowskiej organizacji działającej na rzecz wprowadzenia reformy imigracyjnej.

Organizacje działające na rzecz imigrantów wzywają prezydentaKongres do prac nad reformą imigracyjną. Zapowiadają także kolejne marsze imigrantów w Waszyngtonie.

W grudniu 2009 roku demokratyczny kongresman z Illinois, LuisGutierrez, zgłosił w Kongresie projekt ustawy o reformie imigracyjnej. Podobnie jak ustawa, która przepadła w Kongresie w 2007 roku podczas kadencji prezydenta George'a Busha, projekt otwiera nielegalnym imigrantom, po spełnieniu określonych warunków, drogę do otrzymania obywatelstwa USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
15°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
10°C Czwartek
rano
wiecej »