Mazury: Lisy i orły przy drogach

Wysoki śnieg w mazurskich lasach "wygania" zwierzęta na pola, a nawet ruchliwe drogi - przy krajowej "16" w biały dzień żerują m.in. lisy i orły. Leśnicy dokarmiający zwierzynę, przed wyłożeniem karmy, odśnieżają leśne polany.

Pokrywa śnieżna w mazurskich lasach sięga średnio 30-40 cm, co sprawia, że wiele zwierząt ma problemy nie tylko z dokopaniem się do zasypanych roślin, ale i poruszaniem się. "Dlatego nie oglądając się na mróz i opady co dnia, odśnieżamy leśne drogi czy miejsca, w których wykładamy zwierzynie karmę" - powiedziała PAP zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Strzałowo Małgorzata Błyskun. Dodała, że leśnicy nie tylko wykładają karmę w leśnych paśnikach, ale i na łąkach pod lasami, gdzie śnieg jest zwiewany, dzięki czemu jest go nieco mniej.

Błyskun przyznała, że zgromadzone przez Nadleśnictwo Strzałowo zimowe zapasy karmy dla leśnych zwierząt już się skończyły; leśnicy kupują siano od rolników. "Zwykle karmy starczało nam do końca kwietnia, w tym roku musieliśmy jej dokupić, bo w taką zimę zwierzyna nie jest w stanie sama przetrwać. Nie oglądamy się przy tym na koszty, musimy dokarmiać i większą zwierzynę i ptaki" - powiedziała.

Oprócz leśników zwierzęta dokarmiają także członkowie kół łowieckich.

Wiele zwierząt żeruje przy drogach, i to nie tylko tych lokalnych, ale i krajowej "szesnastce" z Olsztyna na Mazury. Przy tej trasie można obserwować m.in. lisy i orły.

"Te gatunki coraz częściej uważają drogi za swoje miejsca zdobywania pożywienia, czatują przy szosach na zabite przez samochody osobniki. Taki sposób zachowania się tych zwierząt sprawił, że wiele z nich nie boi się aut przez co nawet w biały dzień można obserwować lisy, które przez lata były widywane przeważnie nocą, czy orły. Niestety, część z tych zwierząt, czekając przy drogach na łup, sama staje się ofiarami" - powiedział PAP kierownik olsztyńskiego Muzeum Przyrody Marian Szymkiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »