Patriarcha serbski: Spotkanie z papieżem niezbędne

Spotkanie z głową Kościoła katolickiego jest niezbędne – uważa nowy prawosławny patriarcha serbski Ireneusz.

Po pożegnalnej wizycie w swej dotychczasowej eparchii (diecezji) w Niszu na południu kraju zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) powiedział 27 stycznia dziennikarzom, że „być może nadszedł już czas na takie spotkanie, abyśmy powiedzieli sobie nawzajem to, co mamy do powiedzenia”.

„I jedni, i drudzy mogą rozprawiać o wszystkim, gdyż wszelki podział nie jest czymś korzystnym, a podział między Wschodem a Zachodem trwa już całe wieki” – mówił dalej patriarcha po przyjęciu wydanym na jego cześć przez burmistrza Niszu Miloša Simonovicia. Jego zdaniem, „być może nadszedł czas, aby na ten temat zacząć mówić jak najpoważniej”, ale jak można to rozpocząć, „jeśli nie ma ani rozmów, ani kontaktu”. Dlatego niezbędne jest takie spotkanie [z papieżem], aby „rozpocząć rozwiązywanie problemów, których tak wiele się nawarstwiło, że bardzo się od siebie oddaliliśmy” – stwierdził nowy zwierzchnik SKP.

W dalszej części swej wypowiedzi zapowiedział, że jego intronizacja, czyli uroczyste objęcie urzędu patriarchy, w arcybiskupstwie w Peciu, odbędzie się 25 kwietnia. Położony w Kosowie Peć jest kolebką serbskiego prawosławia, a głowa SKP nosi m.in. tytuł arcybiskupa tego miasta. Patriarcha oznajmił, że w tym samym dniu rozpocznie się tam Sobór Biskupi, który następnie przeniesie się do Belgradu. „Mamy nadzieję, że na tę uroczystość przyjadą goście zagraniczni, którzy zobaczą, jak wygląda sytuacja w Kosowie i co Peć i tamtejsza siedziba patriarchy znaczą dla Kościoła i narodu serbskiego” – oświadczył Ireneusz.

Patriarcha Ireneusz (Miroslav Gavrilović) został wybrany na najwyższy urząd w swym Kościele 22 stycznia, po śmierci poprzedniego jego zwierzchnika – Pawła 15 listopada ub.r. Nowy patriarcha skończy 28 sierpnia 80 lat; pochodzi ze środkowej Serbii. Ma za sobą studia teologiczne w Kosowie, Belgradzie i w Atenach, służbę wojskową, pracował w parafiach w Kosowie i w stolicy kraju. W 1974 został biskupem pomocniczym ówczesnego patriarchy Germana (Hermana), a w rok później mianowano go biskupem Niszu na południu kraju. Na tym stanowisku zastał go obecny wybór na zwierzchnika SKP.

Jest on znany z otwartości ekumenicznej i gotowości do współpracy z przedstawicielami innych wyznań, co wśród serbskich hierarchów prawosławnych nie jest częste. Jeszcze przed swym wyborem zapowiedział, że chciałby zaprosić Benedykta XVI do Serbii w 2013 r., gdy cały świat, zwłaszcza chrześcijański, będzie obchodził 1700. rocznicę sławnego Edyktu Mediolańskiego, wydanego przez cesarza Konstantyna, który w całym Imperium Romanum przyznawał wolność wyznania chrześcijanom. Nisz – starożytny Naissus – jest miejscem urodzenia cesarza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »