"Osoby konsekrowane świadkami miłości"

Drugiego lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, zwanego świętem Matki Bożej Gromnicznej - w Kościele Powszechnym obchodzony będzie już po raz trzynasty Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II.

Z tej okazji w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie we wtorek uroczysta msza św., podczas której osoby konsekrowane odnowią swe śluby zakonne. Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego to: "Osoby konsekrowane świadkami miłości".

W tym roku już po raz szósty w Dniu Życia Konsekrowanego, po mszach św., odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz klasztorów klauzurowych. Datki będzie można składać do specjalnych puszek we wszystkich kościołach lub wpłacać na konto bankowe. W Polsce są 83 klasztory kontemplacyjne, w których żyje niemal 1400 mniszek. Co trzecia zakonnica klauzurowa należy do zakonu karmelitanek bosych.

Wiele klasztorów przeżywa trudności materialne spowodowane wzrostem kosztów utrzymania oraz remontów zabytkowych klasztorów. Wspólnoty te można wesprzeć darami rzeczowymi lub finansowymi.

Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Kazimierz Gurda powiedział PAP, że najważniejszym zadaniem osób życia konsekrowanego "jest ukazywanie Bożej miłości".

Przypomniał, że siostry i bracia zakonni służą najuboższym i najbardziej potrzebującym: w szpitalach, placówkach opieki społecznej, w przytułkach i schroniskach, w domach samotnej matki, w noclegowniach i jadłodajniach dla bezdomnych.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce, w dniach od 8 do 14 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbędzie się 14. Zgromadzenie Generalne Unii Europejskich Przełożonych Wyższych z 25 krajów europejskich. Będą oni reprezentować około 400 tys. zakonnic i zakonników.

Według najnowszych danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, na terenie Polski w 239 instytutach i zgromadzeniach zakonnych żyje ok. 40 tys. osób konsekrowanych. Ponadto około tysiąca osób jest członkami 35 instytutów świeckich - "najmłodszej" formy życia konsekrowanego.

Analizy, przeprowadzone w poszczególnych instytutach w ciągu ostatnich sześciu lat, wykazały niewielką tendencję spadkową liczebności zgromadzeń męskich i wyraźny kryzys pod tym względem w zgromadzeniach żeńskich. Liczebność wspólnot męskich, jak np. dominikanie, franciszkanie czy karmelici bosi, utrzymuje się w ostatnich latach na podobnym poziomie. Natomiast wyraźny spadek uwidacznia się w instytutach żeńskich, np. liczba elżbietanek z 1345 spadła do 1251, a szarytek z 1202 do 1061. Tendencja ta omija żeńskie zakony kontemplacyjne, np. liczba karmelitanek bosych wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat z 406 do 464.

Polska, znana z dużej liczby powołań, jest atrakcyjnym krajem dla nowych instytutów życia konsekrowanego. Dlatego zakładają one u nas placówki, licząc na nowych członków. W ciągu ostatnich lat swe domy otworzyło w Polsce ok. 60 nowych instytutów życia konsekrowanego (w ciągu ostatnich 5 lat - 26), wśród nich tak znane jak misjonarki miłości Matki Teresy z Kalkuty, a także całkiem egzotyczne jak kanosjanki, misjonarki, klaretynki czy guanellianie. Powstają też instytuty rodzime, jak zawierzanki czy jadwiżanki wawelskie.

Dlatego też w sumie liczba osób konsekrowanych w Polsce nie maleje, a od 1998 roku wzrosła nawet o 650 osób.

Obecnie na terenie Polski znajduje się 149 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, z czego 16 to zakony klauzurowe - w 83 klasztorach. Przełożone 100 instytutów czynnych tworzą Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, zaś przełożone 15 instytutów klauzurowych skupia Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Najstarsze wspólnoty żeńskie zakonne w Polsce pochodzą z XI wieku, wtedy to swój pierwszy dom założyły benedyktynki, najmłodsze - Zgromadzenie Sióstr Miłości Naszej Pani Dobrej i Nieustającej Pomocy - powstało w 1995 r. w Krakowie. Rodzimych żeńskich instytutów mamy w Polsce 67, a aż 16 z nich założył bł. Honorat Koźmiński.

Instytuty świeckie są nową formą życia konsekrowanego. Jej oficjalnego zatwierdzenia dokonał Pius XII w konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia" 2 lutego 1947 r. Członkowie instytutów świeckich podobnie jak zakonnicy składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Nie żyją jednak w odosobnieniu, pracują we wszystkich dostępnych dziedzinach, mogą też się udzielać politycznie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »