Zapewniają o jedności z papieżem

Specjalne oświadczenie przewodniczącego episkopatu USA.

Episkopat Stanów Zjednoczonych zapewnia o swej jedności i lojalności względem Ojca Świętego. Specjalne oświadczenie wydał w tej sprawie kard. Daniel DiNardo, przewodniczący episkopatu. Powodem tej wyjątkowej deklaracji jest dyskusja, jaka zrodziła się w amerykańskim Kościele po publikacji listu o. Thomasa Weinandy’ego OFM Cap. do Papieża. O. Weinandy to jeden z najwybitniejszych amerykańskich teologów, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz konsultant komisji amerykańskiego episkopatu do spraw doktrynalnych. W przeszłości był również szefem pracowników tej komisji. W opublikowanym przedwczoraj liście do Franciszka o. Weinandy poddaje głębokiej krytyce niektóre aspekty jego pontyfikatu. Ze względu na niekwestionowany autorytet amerykańskiego kapucyna krytyka ta odbiła się szerokim echem. Reagując na ten list amerykańscy biskupi poprosili, by zrezygnował on z funkcji konsultanta episkopatu.

W wydanym wczoraj oświadczeniu kard. DiNardo przyznaje, że list ten stał się okazją do refleksji nad naturą dialogu w Kościele. Na przestrzeni wieków duchowni, teolodzy i świeccy wiedli dyskusje i mieli różne opinie w kwestiach duszpasterskich i teologicznych. W ostatnich czasach dyskusja ta jest obecna również w mediach i często jest to dobre. Natomiast wyrażanie jej na zasadzie politycznej opozycji, w kategoriach «liberalny-konserwatywny», «lewicowy-prawicowy», «przed- i posoborowy», nie zawsze jest korzystne – zauważa przewodniczący amerykańskiego episkopatu. Potwierdza on jednak, że wśród katolików istnieją uprawnione różnice poglądów, a Kościół potrzebuje uczciwej i pokornej dyskusji. Wszyscy powinni się w niej wykazywać miłością. W tym kontekście kard. DiNardo dodaje też, że do nauczania Ojca Świętego powinno się stosować zalecenie św. Ignacego Loyoli: „Każdy dobry chrześcijanin powinien chętniej ocalić zdanie bliźniego niż je potępić”.

«« | « | 1 | » | »»
 • crito
  02.11.2017 22:58
  Jeśli otwarta dyskusja jest potrzebna i uprawniona -do czego zachęcał sam Papież- to dlaczego „proponują” teologowi rezygnację? Zamykanie gęby nieprawomyślnym ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »