Każdego roku w ramach akcji „Cicha i wierna obecność” organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) przybliża charyzmat innego zgromadzenia kontemplacyjnego. W tym roku jest to zakon sióstr karmelitanek bosych.
Na swoich stronach internetowych PKWP informuje, jak wygląda codzienne życie karmelitanek bosych. Najważniejszym zajęciem w porządku dnia jest modlitwa za cały Kościół, a zwłaszcza za kapłanów. Siostry szerzą miłość do modlitwy i dają o niej świadectwo. Codziennie czynnie uczestniczą w Eucharystii, siedem razy dziennie wspólnie odmawiają Liturgię Godzin przed Najświętszym Sakramentem. Siostry pracują na swoje utrzymanie haftując, wypiekając komunikanty, pisząc ikony, mają również ogródki, w których uprawiają warzywa. Reguła zakonu nakłada obowiązek pracy w samotności i milczeniu.
Dwa razy w ciągu dnia siostry spotykają się na rekreacji, podczas której mogą się cieszyć przebywaniem ze sobą. Karmel to mała wspólnota, w jednej może być 21 sióstr, co pozwala zachować rodzinny klimat. W klasztorze obowiązuje klauzura papieska: siostry od dnia wstąpienia nie opuszczają murów klasztoru, z wyjątkiem wyjścia do lekarza lub na głosowanie.
"Doceniając siłę i wartość modlitwy, wspieramy zakony kontemplacyjne na całym świecie. Kierujemy się zasadą, że wszyscy stanowimy Mistyczne Ciało Chrystusa, w którym nawzajem się uzupełniamy, Siostry zanoszą modlitwy, my w imieniu naszych Darczyńców staramy się zapewnić im godziwe warunki życia. Od Państwa zależy, na ile będziemy mogli pomagać" - czytamy na stronie organizacji.
W roku 1957 o. Werenfried van Straaten, założyciel organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, spotkał w Rzymie kard. Stefana Wyszyńskiego i zapytał o główne potrzeby Kościoła w Polsce. Odpowiedź Prymasa Polski była bardzo krótka: "klasztory kontemplacyjne i seminaria duchowne". Od tej pory do dzisiaj pomoc ta jest udzielana bez przerwy. W 2009 r. na zrealizowanie 85 projektów przekazano klasztorom klauzurowym w Polsce 1,02 mln zł, co stanowi 25 proc. pomocy udzielonej przez PKWP siostrom kontemplacyjnym na całym świecie.
Karmelitanki bose powstały w XVI w. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego, przeprowadzonej przez św. Teresę z Avila i św. Jana od Krzyża. Zakon zatwierdzony został przez Stolicę Apostolską 22 czerwca 1580 r. Pierwszy klasztor karmelitanek bosych powstał 24 sierpnia 1562 r., w Polsce w 1612 r. Karmel jest zakonem maryjnym. Symbolem jego maryjności stał się szeroko rozpowszechniony w Kościele szkaplerz karmelitański.
Według PKWP, na świecie posługuje 10229 karmelitanek bosych, z czego 505 to Polki. Siostry są obecne w 81 krajach świata, w Polsce mieszkają w 29 klasztorach. Średnia wieku zakonnic to 46 lat.
Więcej informacji o akcji "Cicha i wierna obecność" na stronach Pomocy Kościołowi w Potrzebie - www.pkwp.org
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.