Nie potwierdzają się obawy, że kobiety, które korzystają z programu "Rodzina 500 plus", odpłyną z rynku pracy - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Odpowiadając w Sejmie na pytania posłanek PiS Beaty Mazurek i Urszuli Ruseckiej, Szwed zaznaczył, że nie potwierdził się zarzut opozycji, iż program "Rodzina 500 plus" zwiększy dezaktywizację zawodową kobiet, a jest wręcz przeciwnie: "Twarde dane, na których się opieramy, pokazują, że wzrasta liczba kobiet aktywnych zawodowo" - mówił wiceminister.
"Mogę podać takie dane: (...) w stosunku do ubiegłego roku, do badanego okresu II kwartału, w wieku 15 lat i więcej - o 104 tys. spadła liczba kobiet biernych zawodowo, wzrósł współczynnik aktywności zawodowej, o 158 tys. wzrosła liczba pracujących kobiet" - poinformował Szwed.
Dodał, że dane te pokazują, iż wzrasta liczba pracujących kobiet, wzrasta wskaźnik zatrudnienia i spada liczba bezrobotnych, co "przekłada się na to, że sytuacja kobiet jest lepsza". "Nie potwierdzają się dane, że odpływają osoby, które korzystają z programu +Rodzina 500 plus+ z rynku pracy i wydaje się, że możemy spokojnie, realizując program +Rodzina 500 plus+, zapewniać wzrost aktywności kobiet" - zaznaczył sekretarz stanu w MRPiPS.
Szwed zaznaczył, że sytuacja kobiet na rynku pracy nie zmienia się od wielu lat - ich aktywność zawodowa jest "niższa niż wśród mężczyzn", ale w ostatnim okresie zwiększyła się.
Dodał, że podobny trend jest podobny w całej Unii Europejskiej. "Procent aktywności w Polsce jest jednym z wyższych w krajach UE. W drugim kwartale tego roku wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku produkcyjnym w Polsce wynosił ponad 60 proc., w UE był ciut wyższy, ale ta dysproporcja, która wynosi 2 proc. jest wyraźnie niższa, niż była w poprzednich latach, czyli nadrabiamy ten dystans do innych krajów europejskich w tym zakresie" - podkreślił. Szwed zaznaczył, że w ubiegłym roku, ponad 274 tys. bezrobotnych kobiet podjęło pracę, co stanowiło 53 proc. ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.