Marsz Niepodległości

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Według policji, wzięło w nim udział około 60 tys, osób. Hasło tegorocznej manifestacji brzmiało: "My chcemy Boga".

Uczestnicy marszu mieli ze sobą transparenty m.in. z napisami: "My chcemy Boga", "Lwów i Wilno pamiętamy!"; z wizerunkiem Jezusa i apelem: "Króluj nam, Chryste". Mieli także flagi z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny", trzymali też transparent z namalowaną twarzą Romana Dmowskiego. W tłumie powiewały tysiące biało-czerwonych flag.

Przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandowali: "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma!". Wznoszono okrzyki: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "My chcemy Boga", "Wolność, równość, sprawiedliwość", "Polska katolicka, nie laicka", "Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone". Wśród uczestników byli też młodzi ludzi w kominiarkach na głowach. Odpalane race, świece dymne i petardy.

Uczestnicy marszu zwrócili uwagę na tęczową flagę, wywieszoną w oknie jednego z mijanych przez pochód budynków - krzyczeli, by ją zdjąć.

Policja podjęła interwencję wobec grupy kontrmanifestantów w okolicy ronda de Gaulle'a. "Policja zatrzymała i doprowadziła do komendy 45 osób, które manifestowały przy trasie Marszu Niepodległości. Większość z nich już opuściła komendę, trwają czynności z trzema ostatnimi osobami" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Przed godz.18 uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzili się na błoniach stadionu PGE Narodowy, gdzie ze sceny wysłuchali przemówień organizatorów i weteranów. W trakcie śpiewano pieśni religijne. Manifestacje kończy koncert pieśni patriotycznych.

Na scenie ustawionej na błoniach stadionu PGE Narodowy przemawiali organizatorzy i weterani uczestniczący w manifestacji.

Głos zabrał m.in. żołnierz Związku Jaszczurczego, więzień Pawiaka i niemieckich obozów koncentracyjnych Leszek Zabłocki. "Tylko Polska Rzeczpospolita narodowa przyniesie nam bezpieczeństwo i wolność. Polska Rzeczpospolita zawsze była związana z kręgiem kultury łacińskiej, pomostem tej kultury był Kościół Rzymskokatolicki. Stąd hasło marszu: +My chcemy Boga+" - powiedział. Jego przemówieniu towarzyszył pokaz sztucznych ogni.

Na scenie wystąpił również kombatant Armii Krajowej Jerzy Nowicki. Przekonywał młodych ludzi do szanowania i bronienia Rzeczpospolitej w obliczu różnych zagrożeń. "Jesteście już w wolnej Polsce, pamiętajcie Polska to wasza matka, którą trzeba szanować i bronić w różnych zagrożeniach(...). Mamy dużo zdrajców, którzy Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi, to jest hańba. Wasz obowiązek patriotyczny bronić polski za wszelką cenę" - mówił Nowicki. Po tych słowach uczestnicy zaczęli skandować: "Bóg, honor i ojczyzna".

"Cieszę się, że mogę was tutaj widzieć już po raz ósmy" - mówił do zgromadzonych jeden z organizatorów marszu Witold Tumanowicz. "To PiS przeciera szlaki do rządów narodowców, do rządów ruchu narodowego, tylko narodowcy są w stanie odzyskać od Unii Europejskiej pełną suwerenność, tylko narodowcy są w stanie skutecznie bronić życie poczęte, rodzinę przed dewiacją, dbać o polską gospodarkę" - podkreślił.

Następnie organizatorzy zaprosili zgromadzonych pod sceną do odśpiewania Roty. Marsz kończy koncert pieśni patriotycznych.

Po południu ulicami Warszawy przeszedł także antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści - podkreślili organizatorzy demonstracji, która przebiegła bez incydentów.

Marsz zorganizowała Koalicja Antyfaszystowska "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP. Wśród uczestników było widać także transparenty innych organizacji lewicowych i anarchistycznych oraz m.in. Partii Razem, Zielonych i Pracowniczej Demokracji.

Stołeczny ZTM podaje, że zamknięty został rejon Saskiej Kępy, nieprzejezdne też są: al. Zieleniecka, al. Waszyngtona, Saska, Wał Miedzeszyński, Zwycięzców. Autobusy jadące przez Wisłę kierowane są przez most Łazienkowski. Tramwaje wycofano z al. Zielenieckiej i al. Waszyngtona.

Czytaj również o obchodach Święta Niepodległości:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBCHODY, PAP, ŚWIĘTO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • jarock
  11.11.2017 21:21
  Jeśli miałbym wybierać z tych dwu marszów czyli Niepodległości pod hasłem "My chcemy Boga" ( ten tzw. faszystowski) i ten "za wolność waszą i naszą " ( tzw antyfaszystowski) organizowany przez organizacje popierające gender, aborcję i eutanazję to wybieram ten pierwszy.
 • velario
  13.11.2017 01:29
  "My chcemy Boga" - to dlatego wyszliście Go szukać na ulice Warszawy z petardami, racami i świecami dymnymi w ręku? A twarze zakryliście kominiarkami pewnie dlatego, żeby łatwiej Was rozpoznał? A teraz prośba do moderacji: zanim usuniecie mój wpis po raz drugi, wyjaśnijcie w czym narusza on zasady prowadzenia dyskusji na portalu - albo wprost przyznajcie, że nie widzicie w tym bluźnierstwie, jakiego dopuścili się uczestnicy Marszu (zestawiając ww. hasło z takimi jak np. "Śmierć wrogom ojczyzny") niczego złego.
 • Fryderyk
  13.11.2017 08:04
  Patriotyzm -> nacjonalizm -> nazizm. W którym miejscu jest teraz Polska i "Polacy"?
 • azapasnik
  19.11.2017 22:33
  azapasnik
  Budzi się demon Nacjonalizmu. Demon, który powołując się na Boga namawia do nienawiści. Modlę się o Dar Mądrości i odróżnienia dobra od zła u wszystkich Polaków. A u Chrześcijan w szczególności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  6°C Wtorek
  noc
  5°C Wtorek
  rano
  9°C Wtorek
  dzień
  wiecej »