W czwartek 4 lutego odbędzie się po raz pierwszy dzień modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Wdzięczność za tę inicjatywę episkopatu Polski wyraziła Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu.
Wystosowała ona list dziękczynny na ręce ks. dra Tomasza Atłasa, sekretarza Komisji Misyjnej Episkopatu Polski oraz Prowincjała Redemptorystów w Polsce.
Poniżej publikujemy dokument:
Drodzy, Przewielebni Księża,
Za pośrednictwem Katolickiej Agencji Informacyjnej w Polsce dowiedzieliśmy się, że najbliższy czwartek, 4 lutego, będzie dniem modlitwy i solidarności z prześladowanymi katolikami w Wietnamie. Ta cenna, nowatorska idea Komisji Misyjnej Episkopatu Polski stała się ogromnym źródłem zachęty, pocieszenia i znakiem głębokiej komunii dla Kościoła w Wietnamie oraz całej naszej ojczyzny. Ten pełen miłości gest dodaje otuchy, napełnia tak potrzebną odwagą, pociesza oraz napełnia poczuciem powszechnej komunii wiernych w parafiach Dong Chiem, Loan Ly, Thai Ha i Bau Sen w ich obecnym, trudnym położeniu. Reprezentują oni Mistyczne Ciało Chrystusa, są naszymi braćmi i siostrami. Stawiają czoła brutalnym i dramatycznym prześladowaniom ze strony wietnamskich władz państwowych.
W imieniu Federacji Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu, pragniemy przekazać nasze szczere podziękowania i wyrazy wdzięczności wielkiemu Kościołowi katolickiemu w Polsce oraz polskim redemptorystom za nieustanne ofiarowanie modlitwy w duchu jednosci z bólem i cierpieniem katolików w archidiecezji Hanoi oraz w całym Kościele wietnamskim. Jakżeż bolesną była wiadomość, że „Komunistyczne władze Wietnamu użyły materiałów wybuchowych, aby w Dong Chiem wysadzić w powietrze Krzyż, symbol wiary dla milionów katolików w świecie”. Był to akt, który porusza sumienia wszystkich wierzących, jak to stwierdził publicznie ks. Tomasz Atłas.
Jesteśmy ponadto wdzięczni ks. Atłasowi za ogłoszenie światu inicjatywy podjętej przez polskich katolików, aby dzielić ból, modlić się i trwać w jedności z naszym Kościołem i ojczyzną. „Nie możemy pozostać obojętni. Zapraszamy wszystkich, aby zaangażowali się w naszą inicjatywę «Łańcuch serc», której celem jest duchowe wsparcie dla Kościoła w Wietnamie i zdecydowany sprzeciw wobec represji i prześladowań religijnych, którego wyrazem są e-maile, listy i telefony adresowane do placówki dyplomatycznej Wietnamu w naszym kraju.
Inicjatywy te mówią wiele o najlepszej formie wspólnoty i duchowej jedności, jaką Kościół i nasza Ojczyzna może otrzymać z zewnątrz, szczególnie parafianie w Dong Chiem, w Con Dau, w Thai Ha, w Loan Ly i w Bau Sen, którzy właśnie teraz muszą przetrwać w atmosferze opuszczenia i medialnej dezorientacji.
Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu raz jeszcze dziękuje Tobie, ks. Tomaszu, Kościołowi w Polsce i Polskiej Prowincji Redemptorystów za modlitwy i towarzyszenie naszemu Kościołowi w tych naprawdę trudnych okolicznościach.
Niech nasz Pan, Bóg miłości i pokoju, za wstawiennictwem Naszej Pani z La Vang zawsze obdarza swą łaską Was, Kościół w Polsce i polskich redemptorystów.
W Chrystusie
ks. Paul Van Chi Chu
Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.