30 tys. wietnamskich górali przyjęło wiarę katolicką – poinformował ordynariusz Kontum w czasie Światowego Dnia Misyjnego 18 października
„To dzieło Ducha Świętego z dużym udziałem i szczerym wkładem wielu ludzi – powiedział bp Michel Hoang Duc Oanh. – Kolejnych 30 tys. Montagnardów przygotowuje się do chrztu”.
Montagnardzi to rdzenna ludność górskich terenów Płaskowyżu Wietnamu. Od lat padają ze strony komunistycznych władz ofiarą prześladowań religijnych i wywłaszczeń z zajmowanych przez siebie ziem. Górale próbowali już w przeszłości otworzyć własne, niezależne państwo, np. w czasie wojny wietnamskiej. Byli sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Gdy w 1975 r. komuniści opanowali cały Wietnam, Montagnardzi bardzo szybko stali się ofiarami działań odwetowych, zmierzających do wyparcia ich ze stron ojczystych.
Intensywną pracę misyjną wśród Montagnardów prowadzą wietnamscy redemptoryści. Ich ośrodki prowadzą, przygotowujące górali do przyjęcia wiary w Chrystusa, obchodzą w tym roku 40-lecie misji na płaskowyżu. W listopadzie Kościół Wietnamu rozpocznie jubileuszowy rok 350-lecia obecności chrześcijaństwa w tym kraju.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.