Uruchomiono Wirtualną Bibliotekę Nauki

Wirtualna Biblioteka Nauki, umożliwiająca wszystkim pracownikom nauki, doktorantom i studentom bezpłatny dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych, została uruchomiona w piątek przez resort nauki.

"To przełomowe wydarzenie w polskiej nauce" - oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Według niej, z Biblioteki potencjalnie może skorzystać ok. tysiąca instytucji naukowych m.in. instytuty PAN, jednostki badawczo-rozwojowe oraz publiczne i prywatne uczelnie.

Jak poinformowała, ministerstwo nauki, poprzez zakup licencji krajowych, udostępni jednostkom naukowym bazy danych takie jak: Web of Science (z archiwizacją), Springer, EBSCO Publishing, Science Direct, Journal Citation Reports i CPCI. Ponadto MNISW dofinansuje dostęp do: Nature, Math, Science, Scopus oraz Source OECD.

Do tej pory możliwość korzystania z takich danych zastrzeżona była wyłącznie dla członków naukowych konsorcjów, zobowiązanych do współfinansowania kosztów zakupu licencji z własnych środków. Według resortu, teraz każdy badacz - zarówno z prestiżowej uczelni, jak i z małej niepublicznej szkoły wyższej - zyska równy dostęp do światowych publikacji, a tym samym równe szanse na naukowy sukces.

Kudrycka zapowiedziała także, że w piątek wyśle list do prawie 200 tys. pracowników naukowych w Polsce informujący o nowej inicjatywie resortu. "Nieodzowna jest wiedza o najnowszych odkryciach i ostatnich wynikach badań - gdziekolwiek na świecie ich dokonano. Zacieranie granic państwowych i kontynentalnych w nauce, nieskrępowany przepływ informacji o najnowszych zdobyczach wiedzy, a nade wszystko włączenie polskich badaczy w ten światowy obieg informacji, to warunek coraz wyższej jakości polskich badań" - napisała minister nauki w liście przekazanym PAP.

Warunkiem dostępu do Biblioteki jest rejestracja. "W praktyce korzystanie z Biblioteki jest bardzo proste. Każdy komputer, którego adres IP (numer komputera - PAP) jest zarejestrowany w tym systemie, będzie rozpoznawalny. To oznacza, że w dostępie do Biblioteki nie będą wymagane indywidualne hasła dostępu do Biblioteki" - wyjaśniła PAP wiceminister nauki Maria Orłowska.

Koszt licencji na zakup naukowych baz danych w 2010 r. wyniósł ok. 150 mln zł (z budżetu państwa). Jak zapewnia resort, ministerstwo w kolejnych latach będzie kontynuować ten zakup.

Więcej informacji o nowej inicjatywie ministerstwa na www.wbn.edu.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »