Poruszający monodram o mafii

Dużym wydarzeniem we Włoszech jest wystawiany w hali dawnego warsztatu na peryferiach Katanii monolog teatralny o mafii. W budzący grozę, realistyczny sposób młody aktor-amator opowiada o swym życiu w mafijnej rodzinie i jakim kosztem się z niej wyrwał.

34-letni Luciano Bruno przedstawia na scenie przerażającą historię swego życia: dzieciństwo w mafijnej rodzinie, ucieczkę z niej, podjętą w wieku 11 lat pracę pomocnika na targu rybnym, zbrodnie cosa nostry, jakich był świadkiem jako dziecko, życie na ulicy, przemoc, której padał ofiarą.

Jego monolog nosi tytuł "Librino"; to nazwa cieszącej się ponurą sławą dzielnicy na przedmieściach Katanii, gdzie rządzi mafia, a powszechnym zjawiskiem jest dziecięca prostytucja, handel bronią i narkotykami... Tragiczne doświadczenia i rany, jakich doznał, wciąż widoczne na jego ciele sprawiły, że ten młody Sycylijczyk popadł, jak podkreśla się na łamach cotygodniowego magazynu dziennika "La Repubblica", w "antymafijną obsesję". Przeniósł ją na scenę w postaci wywołującego dreszcze monologu.

W wystawieniu spektaklu pomogli mu Giuseppe Scata i Orazio Condorelli, twórcy teatralni z Sycylii. Monolog, wygłaszany w dialekcie z Katanii uderza opisami przemocy, zbrodni i tego, do czego zdolna jest sycylijska mafia. Pełen jest przemawiającej do wyobraźni symboliki. Ogromne wrażenie na widzach robi zachowanie aktora-amatora: jego krzyk, wściekłość, język ciała oraz zdolność do ironii, mimo osobistych tragicznych doświadczeń.

Bruno mówi dobitnie, że aby pokonać cosa nostrę nie wystarczy aresztować jej szefów i ogłaszać w telewizji, że mafia została rzucona na kolana. Trzeba, dodaje, budować dla dzieci boiska, na których będą mogły grać w piłkę. W jego monologu nigdy nie zbudowane boisko, na które czekają dzieci z mafijnej dzielnicy, jest metaforą normalnego życia i wyzwolenia.

Prasa zauważa, że spektakl, niezwykły z racji swego przesłania, powinien być wystawiany w wielkim teatrze w Katanii. Tymczasem, podkreśla się, grany jest niemal w podziemiu, w obskurnej hali dawnego warsztatu na przedmieściach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Poniedziałek
wieczór
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »