Zebranie Plenarne Europejskiej Unii Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych rozpoczyna się w Częstochowie. W sześciodniowym spotkaniu udział biorą przedstawiciele 37 krajowych Konferencji Przełożonych Wyższych z 25 państw. Reprezentują oni ok. 400 tysięcy zakonników i zakonnic Europy. Takie spotkania odbywają się, co dwa lata. 14. z kolei zjazd po raz pierwszy w historii ma miejsce w Polsce.
Celem Zebrania Plenarnego, na które zapraszani są także przedstawiciele różnych kościelnych instytucji europejskich jest refleksja nad wyznaczonym tematem i opracowanie przesłania, które może być pomocne w pracy formacyjnej osób konsekrowanych.
Tym razem tematem spotkania jest o nadzieja. „Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii – powiedziała radna Unii Europejskich Konferencji Przełożonych Wyższych, s. Danuta Wróbel, służka. – Chodziłoby nam o to, żeby jak najgłębiej zatrzymać się nad tym tematem, w jaki sposób dzisiaj podawać nadzieję, najpierw naszym środowiskom, nam samym, pogłębiać wracać do korzeni autentycznej nadziei chrześcijańskiej oraz w jaki sposób ją pogłębiać i podać współczesnemu człowiekowi, który ma wielką potrzebę nadziei” – mówiła s. Wróbel.
Polska została celowo wybrana na miejsce obrad o nadziei, m.in. ze względu na Jasną Górę, która jest symbolem nadziei dla Kościoła.
Uczestnicy spotkania udadzą się także do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, miejsca, gdzie wydawało się, że nadzieja umarła.
Zebranie Plenarne Europejskiej Unii Konferencji Przełożonych Wyższych podejmie także sprawy statutowe tego powstałego w 1980 r. gremium.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.