Polsko-afgańskie patrole, konwoje, a nawet wspólna stołówka - od początku lutego w polskiej bazie Ghazni stacjonują afgańscy żołnierze. Przez kolejne dwa miesiące wspólnie z Polakami będą wykonywać powierzone im zadania.
W Ghazni stawiło się 20 żołnierzy 1 kandaku 3. Brygady Afgańskiej Narodowej Armii (ANA). Wszystkim z nich zapewniono opiekę lekarską oraz stworzono warunki socjalno – bytowe identyczne jak dla żołnierzy polskich, czy amerykańskich. Pierwsze dwa dni ich pobytu w bazie, to czas na wstępne szkolenie zapoznawcze. Afgańczycy poznali infrastrukturę bazy, a także zobaczyli sprzęt, pojazdy, uzbrojenie oraz wyposażenie żołnierzy z 1 kampanii zmotoryzowanej Zgrupowania Bojowego Alfa (ZB-A). W trakcie krótkiego teoretycznego szkolenia obejmującego między innymi międzynarodowe prawo humanitarne, zostali poinformowani także o zasadach użycia siły według procedur ISAF, działań w warunkach zagrożenia improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.
Kolejne dni to czas na szkolenie pod okiem polskich instruktorów pozwalające na opanowanie podstawowych czynności, niezbędnych do realizacji działań operacyjnych. Taktyka działania, strzelanie, szkolenie sanitarne, budowa i użytkowanie uzbrojenia to tylko niektóre tematy które w ciągu czterech dni zrealizują praktycznie. Dowiedzą się również, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy na polu walki. „Pomimo różnicy w wyszkoleniu zakładamy, że w tym okresie wyrównamy poziom między nimi, a naszymi żołnierzami” – mówi mjr Krzysztof Kochmański, z-ca dowódcy ZB-A, koordynator ds. współpracy z ANA. W trakcie szkolenia zobaczą jak wyglądają standardowe zadania żołnierzy Zgrupowania Bojowego „Alfa”, czyli takie, jakie później sami będą wykonywać. Już od poniedziałku (08.02) po szkoleniu zgrywającym rozpoczną działania bojowe w składzie naszych pododdziałów. Założono, że do każdego plutonu zmotoryzowanego 1 kzmot. zostanie przydzielona drużyna w składzie pięciu żołnierzy afgańskich. Będą brać udział w patrolach, konwojach, w przeszukiwaniu miejscowości wspólnie z policją afgańską, ponadto wspierać działania grup PSYOPS (ang. Psychological Operations – Grupa Wsparcia Psychologicznego), CIMIC (ang. Civil Military Cooperation – Grupa Współpracy Cywilno-Wojskowej) oraz PRT (ang. Provincial Reconstruction Team – Zespół Odbudowy Prowincji).
Należy podkreślić, że zgodnie z decyzją Dowódcy 3. Brygady ANA po upływie dwóch miesięcy, ich miejsce zajmą inni afgańscy żołnierze, natomiast aktualni adepci swoje umiejętności przekażą podczas szkolenia kolegom z brygady występując wówczas w roli instruktorów. Jeżeli ta forma współpracy okaże się owocna, liczba żołnierzy ANA w bazie Ghazni wkrótce się powiększy.
Koncepcja, aby żołnierze Afgańskiej Narodowej Armii odbywali służbę w Ghazni jest inicjatywą dowódcy VI zmiany, gen. brygady Janusza Bronowicza. Wyszedł on naprzeciw wytycznym sił ISAF o współpracy z afgańskim wojskiem, tj. budowania silnych struktur bezpieczeństwa Afganistanu. Zakładanym efektem tego przedsięwzięcia jest opanowanie przez afgańskich żołnierzy technik i procedur zapewniających efektywne prowadzenie działań operacyjnych wspólnie z naszymi żołnierzami.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.