W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, nadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, uhonorowano Honorowego Obywatela Miasta Głowno i przyjaciela parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Odznaczenie otrzymał Klaus Leutner za wybitne zasługi w dokumentowaniu zbrodni nazistowskich oraz rozwijanie polsko-niemieckiej współpracy historycznej. Laudację na cześć odznaczonego wygłosił Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego, i wnioskodawczyni Anna Leonarska, która K. Leutnerowi zawdzięcza odnalezienie mogiły swojego wuja Tadeusza Łuczaka.
W uroczystości udział wzięli ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski z żoną, a także najbliżsi K. Leutnera, jego przyjaciele oraz burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal, proboszczowie ks. Stanisław Banach z parafii św. Jakuba w Głownie i ks. Bogumił Karp z parafii Niepokalanego Poczęci NMP w Rawie Maz. Obecni byli także dyrektor Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie z grupą uczniów i jedną z nauczycielek.
Przyjmując order z rąk ambasadora, K. Leutner dziękował Polakom za ich przyjaźń. Nazywając się ich bratem, kierował apel do zgromadzonej młodzieży reprezentującej szkoły w Berlinie i Głownie, aby - współpracując przy upamiętnianiu ofiar wojny i poznając jej horror - podjęły trud budowania wspólnej przyszłości wolnej od nienawiści. - Oby już nigdy nie powtórzyła się taka tragedia, której doświadczyły odnajdowane po latach w zapomnianych grobach ofiary hitleryzmu - mówił K. Leutner.
Z docenienia pracy niemieckiego przyjaciela radości nie krył burmistrz Janeczek, który wraz z listem gratulacyjnym przekazał K. Leutnerowi pozdrowienia od mieszkańców miasta oraz obrazek wykonany przez podopiecznego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głownie. Natomiast burmistrz Misztal podarował mu obraz przedstawiający rawską świątynię, w której podczas II wojny pracował ks. Wacław Ziemkowski. Kapłan został zakatowany w niemieckim obozie Sachsenhausen. Jego miejsce pochówku ustalił pan Klaus.
Klaus Leutner, niemiecki inżynier kolejnictwa, pasjonat historii, wiele lat poświęcił poznawaniu losów więźniów obozu Sachsenhausen, pracowników przymusowych i miejsc ich pochówków na berlińskich cmentarzach. Po przejściu na emeryturę został honorowym pracownikiem Miejsca Pamięci i Muzeum KZ Sachsenhausen. Dzięki jego zaangażowaniu udało się odnaleźć grób ks. Ziemkowskiego, a wcześniej poznać losy Tadeusza Łuczaka i Bronisławy Czubakowskiej. Wzajemny szacunek dał podstawę wielu niezwykłym działaniom i budowaniu mostów, których „konstruktorem” i inicjatorem był pan Klaus.
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP nie jest pierwszym odznaczeniem. W roku 2005 K. Leutner został odznaczony medalem „Pro Memoria”, a w roku 2014 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna. Od lat w pracy pomagają mu pochodząca z Głowna żona Alina i grupa Polaków mieszkających w Niemczech, wśród których jest Paweł Woźniak. To dzięki temu ostatniemu w zeszłym roku grupa parafian z Rawy Maz. uczestniczyła w symbolicznym pochówku dawnego proboszcza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.