W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, nadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę, uhonorowano Honorowego Obywatela Miasta Głowno i przyjaciela parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Odznaczenie otrzymał Klaus Leutner za wybitne zasługi w dokumentowaniu zbrodni nazistowskich oraz rozwijanie polsko-niemieckiej współpracy historycznej. Laudację na cześć odznaczonego wygłosił Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego, i wnioskodawczyni Anna Leonarska, która K. Leutnerowi zawdzięcza odnalezienie mogiły swojego wuja Tadeusza Łuczaka.
W uroczystości udział wzięli ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski z żoną, a także najbliżsi K. Leutnera, jego przyjaciele oraz burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal, proboszczowie ks. Stanisław Banach z parafii św. Jakuba w Głownie i ks. Bogumił Karp z parafii Niepokalanego Poczęci NMP w Rawie Maz. Obecni byli także dyrektor Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie z grupą uczniów i jedną z nauczycielek.
Przyjmując order z rąk ambasadora, K. Leutner dziękował Polakom za ich przyjaźń. Nazywając się ich bratem, kierował apel do zgromadzonej młodzieży reprezentującej szkoły w Berlinie i Głownie, aby - współpracując przy upamiętnianiu ofiar wojny i poznając jej horror - podjęły trud budowania wspólnej przyszłości wolnej od nienawiści. - Oby już nigdy nie powtórzyła się taka tragedia, której doświadczyły odnajdowane po latach w zapomnianych grobach ofiary hitleryzmu - mówił K. Leutner.
Z docenienia pracy niemieckiego przyjaciela radości nie krył burmistrz Janeczek, który wraz z listem gratulacyjnym przekazał K. Leutnerowi pozdrowienia od mieszkańców miasta oraz obrazek wykonany przez podopiecznego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głownie. Natomiast burmistrz Misztal podarował mu obraz przedstawiający rawską świątynię, w której podczas II wojny pracował ks. Wacław Ziemkowski. Kapłan został zakatowany w niemieckim obozie Sachsenhausen. Jego miejsce pochówku ustalił pan Klaus.
Klaus Leutner, niemiecki inżynier kolejnictwa, pasjonat historii, wiele lat poświęcił poznawaniu losów więźniów obozu Sachsenhausen, pracowników przymusowych i miejsc ich pochówków na berlińskich cmentarzach. Po przejściu na emeryturę został honorowym pracownikiem Miejsca Pamięci i Muzeum KZ Sachsenhausen. Dzięki jego zaangażowaniu udało się odnaleźć grób ks. Ziemkowskiego, a wcześniej poznać losy Tadeusza Łuczaka i Bronisławy Czubakowskiej. Wzajemny szacunek dał podstawę wielu niezwykłym działaniom i budowaniu mostów, których „konstruktorem” i inicjatorem był pan Klaus.
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP nie jest pierwszym odznaczeniem. W roku 2005 K. Leutner został odznaczony medalem „Pro Memoria”, a w roku 2014 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głowna. Od lat w pracy pomagają mu pochodząca z Głowna żona Alina i grupa Polaków mieszkających w Niemczech, wśród których jest Paweł Woźniak. To dzięki temu ostatniemu w zeszłym roku grupa parafian z Rawy Maz. uczestniczyła w symbolicznym pochówku dawnego proboszcza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.