Po początkowej powściągliwości w środę 29 listopada media Birmy szeroko informują o programie wizyty papieża Franciszka w ich kraju.
Wspomniano przede wszystkim o spotkaniach protokolarnych i politycznych w stolicy kraju - Naypyidaw. „Papież wzywa do pokoju i równości”, głosi tytuł na pierwszej stronie rządowego dziennika “Global New Light of Myanmar”. Zamieszczono tam wielkie zdjęcie ubranej w tradycyjny strój szefowej rządu Aung San Suu Kyi z Ojcem Świętym.
"Przyszłością Mjanmy musi być pokój, oparty na poszanowaniu godności i praw każdego członka społeczeństwa, na poszanowaniu wszystkich grup etnicznych oraz ich tożsamości, na poszanowaniu państwa prawa i ładu demokratycznego, pozwalających każdemu – jednostce i grupom, bez wykluczania kogokolwiek – na jego uprawniony wkład w dobro społeczne". Te słowa Franciszka cytuje gazeta. Dużo krótszy jest cytat z przemówienia Aung San Suu Kyi: „Droga do pokoju nie zawsze jest gładka”.
Temat “pokoju i pojednania” stawiają w centrum swoich doniesień z wizyty papieskiej także inne media. Tytuł “Papież staje w obronie mniejszości” znalazł się na pierwszej stronie gazety “Myanmar Times”, a w podtytule czytamy: “Najwyższa osobistość wyznań chrześcijańskich głosi mocny apel na rzecz ochrony mniejszości i wzywa wspólnoty religijne do pojednania między walczącymi ze sobą ugrupowaniami”.
Także portal informacyjny "Irrawaddy" zamieszcza cytat z przemówienia papieża do przedstawicieli rządu, religii i korpusu dyplomatyccznego wygłoszony 28 listopada w stolicy: „Różnice religijne winny być źródłem nie podziałów i nieufności, lecz jedności, przebaczenia, tolerancji i mądrego budowania narodu”.
Jako pierwszy portal internetowy, o wielkiej Mszy św. pod gołym niebem 29 bm. na stadionie Kyaikkasan Ground w Rangunie poinformował “Frontier Myanmar”. Franciszek „pozdrawiał z uśmiechem”, przejeżdżając papamobilem wśród 150 tys. zgromadzonych na stadionie. Portal podkreślił, że swoje kazanie papież rozpoczął birmańskim pozdrowieniem „Mingalabar”, to znaczy: „Niech zstąpi na ciebie błogosławieństwo”
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.