Benedykt XVI do rumuńskich biskupów

Troska o jedność Kościoła złożonego z różnych obrządków, formacja religijna wiernych oraz dialog i współpraca z prawosławnymi – to główne wątki podjęte przez Benedykta XVI w przemówieniu do biskupów Rumunii.

 W tym tygodniu przebywają oni w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum, a wraz z nimi biskup Kiszyniowa w Mołdawii. Wśród szczegółowych wskazań pasterskich Papież poświęcił wiele miejsca potrzebie kościelnej komunii biskupów z kapłanami i osobami zakonnymi, właściwego przygotowania seminarzystów oraz promocji powołań.

„Rozkwit powołań kapłańskich i zakonnych zależy w znacznej mierze od zdrowia moralnego chrześcijańskich rodzin – powiedział Benedykt XVI. – Niestety, w naszych czasach nie brakuje zamachów na instytucję rodziny w zsekularyzowanym i pogubionym społeczeństwie. Katolickie rodziny w waszych krajach, które w czasach próby dały świadectwo, płacąc czasem wysoką cenę za wierność Ewangelii, nie ustrzegły się takich plag, jak aborcja, korupcja, alkoholizm i narkomania, a także kontrola urodzeń metodami sprzeciwiającymi się godności ludzkiej. By stawić czoło temu wyzwaniu należy ustanawiać konsultorów parafialnych dla zapewnienia właściwego przygotowania do życia małżeńskiego i rodzinnego, a także lepiej zorganizować duszpasterstwo młodzieży. Należy przede wszystkim w zdecydowany sposób zaangażować się na rzecz obecności wartości chrześcijańskich w społeczeństwie, rozwijając ośrodki formacyjne, gdzie młodzi mogliby je poznawać. Kościół pragnie przyczynić się do budowania społeczeństwa pojednanego i solidarnego, zdolnego przeciwstawić się sekularyzacji. Przekształcenia systemowe w przemyśle i rolnictwie, kryzys gospodarczy i emigracja nie sprzyjały utrzymaniu tradycyjnych wartości, które teraz trzeba na nowo ukazać i wzmocnić” – mówił Papież.

Benedykt XVI nawiązał też do trudności, jakich Kościół katolicki w Rumunii doświadcza w relacjach z Cerkwią prawosławną. Wskazał, że powinny zostać one rozwiązane w duchu sprawiedliwości i miłości. Pomimo problemów rumuńscy katolicy i prawosławni mają współpracować, zwłaszcza w obronie chrześcijańskich korzeni i wartości Europy. Kolejnym ekumenicznym zadaniem może być wspólne świadectwo w takich dziedzinach, jak rodzina, bioetyka, prawa człowieka, uczciwość w życiu publicznym czy ekologia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »