Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś w Sejmie swoje exposé. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.
"Kładziemy akcenty na strategie zbiorowe, na Polskę wielkich projektów. Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, portu "Solidarność", to kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce" - mówił we wtorek premier Morawiecki.
Dodał, że "to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej". "To pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie - otwartego również na takie innowacje, jak: transport autonomiczny czy koleje próżniowe" - powiedział Morawiecki.
"CPK to będzie nasza Gdynia w sercu Polski" - zaznaczył.
Premier powiedział też, że kluczowa dla rozwoju transportu w Polsce jest odbudowa portów morskich Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia. "To wszystko będzie kolejnym ważnym krokiem na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy" - stwierdził Morawiecki.
Morawiecki podkreślił, że w Polsce wciąż brakuje wielu dróg ekspresowych i autostrad. "Zwłaszcza brakuje trasy Via Carpatia w Polsce wschodniej, brakuje także szczególnie dróg łączących północ z południem zgodnie z ideą Trójmorza. I my je dokończymy" - mówił premier.
Premier zapowiedział, że w kolejnej dekadzie trzeba skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej zarówno drogowej, jak i kolejowej. Zapewnił, że na ten cel będzie przeznaczanych coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa.
"Liczę na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami. Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Będę osobiście zaangażowany (...) w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej" - powiedział Morawiecki.
Nowy premier przypomniał też, że zajmujemy ostatnie miejsce w Europie jeżeli chodzi liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców i nadal brakuje 3-4 mln mieszkań. "Właśnie teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo ruszyć tę bryłę" - powiedział.
"Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania, zbudowane tanio mieszkania" - zapowiedział premier.
Podkreślił, że obecne prawo "nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu - inwestycjom odciętym od komunikacji, szkół, przedszkoli i nawet podstawowej infrastruktury technicznej". "Takie mieszkania szybko, zamiast mieszkaniami marzeń, stają się koszmarem" - ocenił. Jako przykład podał warszawskie osiedle, do którego przestała docierać bieżąca woda, bo osiedla zbudowane bliżej zaczęły podbierać wodę tym dalszym.
"Zasługujemy na to, żeby nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość" - mówił premier, dodając, że chodzi o to, aby docierała tam komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola "pojawiły się tam, gdzie powstają nowe osiedla".
Zapowiedział, że niedługo zostanie zaproponowany "pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny i estetykę". "W przyszłym roku pełną parą ruszą prace Instytutu Urbanistyki i Architektury" - dodał.
"Naszym dzieciom i wnukom musimy przekazać Polskę zadbaną i urządzoną ze zmysłem estetycznym" - podsumował Morawiecki.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.