W ślady Benedykta XVI, który 17 stycznia odwiedził rzymską synagogę, poszedł arcybiskup Turynu, kardynał Severino Poletto, który był dziś gościem tamtejszej gminy żydowskiej. Kardynał nazwał swoją wizytę „etapem na drodze pojednania, braterstwa i przyjaźni”.
Do udziału w spotkaniu zaproszono także przedstawicieli waldensów i muzułmanów. „Po dwóch tysiącleciach trudnej, a czasami dramatycznej koegzystencji Żydzi i katolicy starają się stworzyć odmienne relacje na fundamencie Soboru Watykańskiego II i deklaracji Nostra Aetate” - powiedział m.in. prezes turyńskiej gminy żydowskiej Tullio Levi.
W swym przemówieniu główny rabin Turynu Alberto Somekh mówił o miłosierdziu, pamięci i pokoju. „Pokój oznacza podpisanie porozumienia między religiami w kwestii świętego charakteru życia ludzkiego, nie tylko jeśli chodzi o poczęcie i naturalny kres, ale również aby potępić tych, którzy decydują się poświęcić własne życie, by odebrać je innym” - mówił rabin, apelując o wspólne upowszechnianie wartości religijnych w społeczeństwie zbyt egoistycznym i konsumpcyjnym.
Również kardynał Poletto mówił o braterstwie i przyjaźni, podkreślając, że nie można przemilczać „napięć i niesprawiedliwości, jakie cechowały wzajemne stosunki i które Kościół miał na myśli, kiedy przepraszał za błędy swoich synów”.
Na pamiątkę spotkania arcybiskup Turynu otrzymał włoski przekład Tory, a przed opuszczeniem gminy odwiedził dwie synagogi i muzeum.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.