Kiedy teściowa poda karpia...

O trzech gestach, które są jedynym sensownym rozwiązaniem w relacjach z ludźmi, których trudno kochać - także przy świątecznym stole - mówił o. Adam Szustak OP w ostatnim dniu adwentowych rekolekcji w Andrychowie.

Zostawiam was i idę za Nim

O. Adam tłumaczył, że w poprzedzającym to wydarzenie czasie, w domu Piotra, gdzie żyją z nim jego żona, córka, teściowa, i brat Andrzej, najprawdopodobniej od przynajmniej trzech, czterech tygodni nie było żadnego mężczyzny. Piotr i Andrzej wybrali się nad Jordan, gdzie nauczał Jan Chrzciciel. Z Kafarnaum nad Jordan, jest 198 km. Droga w dwie strony, to co najmniej dwa tygodnie. Na miejscu pewnie byli z tydzień. Po drodze się wydarzyło wesele w Kanie Galilejskiej - a żydowskie wesela trwają tydzień.

- Miesiąc jak nic w tym domu nie ma mężczyzny - kontynuował o. Szustak. - W tamtych czasach kobiety nigdy nie pracują. Piotr jest ubogi. Tych facetów tam nie ma miesiąc - a mieli wrócić po 10 dniach! Najgorsze musiało się stać, kiedy wrócili do domu. Co musiał powiedzieć Piotr swojej teściowej, żonie i córce? Tam nad Jordanem po raz pierwszy spotkał Pana Jezusa. Wrócił do domu i prawdopodobnie powiedział: - Słuchajcie, żono, mamusiu, córeczko - byłem na takich rekolekcjach nad Jordanem i tam niezwykłego gościa poznałem. Jakiś Jeszua. Ten Jan, prorok, mówi, że to jest Mesjasz. Fascynujący człowiek! Wiecie co? Zostawiam was i idę za Nim. Pomyślcie sobie drogie panie, że wasz dobry, kochany mąż, pojechał do Łodzi, na dwa tygodnie rekolekcji z Szustakiem. Wraca i mówi: - Słuchaj kochanie, byłem w Łodzi, poznałem tam jednego gościa. Fascynujący człowiek. Wiesz co? Zostawiam ciebie, robotę, dzieci i idę za nim. Co byście zrobiły? No zwariował chłop.

Tłum słuchaczy znów wypełnił kościół św. Stanisława   Urszula Rogólska /Foto Gość Tłum słuchaczy znów wypełnił kościół św. Stanisława
O. Szustak tłumaczył, że część Apostołów miała żony, dzieci. Jak się potem okazało - mówią o tym Dzieje Apostolskie - oni poszli za nimi.

 - Ale tamtego dnia, kiedy przychodzi Jezus, tam jest prawdopodobnie ostry konflikt rodzinny - mówił. - Może ta gorączka, to nie jest taka gorączka, że ciało jest gorące. Czasem się mówi, jak ktoś się denerwuje: co się tak gorączkujesz? Nie gorączkuj się. Tymczasem tu chłop zostawia rodzinę i ona nie wie co zrobić.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
wiecej »