Kiedy teściowa poda karpia...

O trzech gestach, które są jedynym sensownym rozwiązaniem w relacjach z ludźmi, których trudno kochać - także przy świątecznym stole - mówił o. Adam Szustak OP w ostatnim dniu adwentowych rekolekcji w Andrychowie.

Kochać umie?

Ojciec Szustak przywołał słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego o sądzie ostatecznym i dodał, że jedynym pytaniem, jakie zada nam Bóg, będzie: Kochać umie? - Jak umie, to zapraszamy. Jak nie umie, to mamy taki pokoik, który się nazywa czyściec.

W piątek 22 grudnia uczestnicy rekolekcji pożegnali o. Adama Szustaka   Urszula Rogólska /Foto Gość W piątek 22 grudnia uczestnicy rekolekcji pożegnali o. Adama Szustaka
- Jeśli jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo - a jesteśmy - to jesteśmy stworzeni na obraz kogoś, kto jest - jak mówi św. Jan - jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości - Miłością. Mamy być chodzącą miłością I dopóki nie będziemy miłością, dopóty się tam nie znajdziemy. Jak myślicie, dlaczego Pan Jezus wymyślił małżeństwo i dlaczego to jest takie trudne? Bo to jest najlepsza szkoła uczenia się miłości. Pan Bóg dał ci tego patałacha, to się go naucz kochać teraz. Mówisz: niemożliwe. A Bóg mówi - ja jestem Panem rzeczy niemożliwych, no to jedziemy! Pan Bóg ci dał tę babkę - to spróbuj. Mówisz: próbowałem. Nie da się. Podobnie.

Otrze każdą łzę

Dominikanin podkreślił: Boga interesuje tylko jedna sprawa - dopóki nas nie doprowadzi do tego, że się nauczymy kochać, dopóty tam, do nieba nie wejdziemy. Obrazowo tłumaczył na czym polega czyściec - to pokoik metr na metr, do którego wchodzą zwaśnione strony i nie wyjdą, dopóki nie będą się prawdziwie kochać. Wchodzi żona i mąż, który ją zdradził - nie wyjdą, aż on zrozumie, a ona przebaczy. Potem wchodzi żona i ta druga kobieta - nie wyjdą, póki nie staną się przyjaciółkami. Tak będzie z każdą parą ludzi, którzy nawet przelotnie się spotkali i urazili.

Ks. proboszcz Jan Figura dziękował o. Szustakowi - zwłaszcza za przyciągnięcie do kościoła młodzieży   Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. proboszcz Jan Figura dziękował o. Szustakowi - zwłaszcza za przyciągnięcie do kościoła młodzieży
- Pan Bóg dopóty będzie nas naprawiał, dopóki naprawi wszystkie relacje, jakie są na tym świecie. Apokalipsa mówi wyraźnie: naprawi każdą krzywdę, otrze każdą łzę. Wiecie dlaczego się modlimy za dusze czyśćcowe? Żeby wreszcie uwolniły serca - bo oni tam siedzą i mówią: nie, nie będę kochać. A my się modlimy - przebacz, otwórz serce. To jest jedna, jedyna najważniejsza rzecz na świecie, ponieważ Pan Bóg nas stworzył po to, żebyśmy kochali.

Odwołując się do ostatnich dni Adwentu o. Adam mówił: - Święta będą dla wielu z nas trudne. Bo usiądziemy z tymi, z którymi nie jest nam nieraz łatwo. A wtedy… Podszedł, ujął ją za rękę i podniósł…Bo to, co dla nas jest niemożliwe, jest możliwe dla Boga. Bez Boga się nie da - dlatego potrzebowaliśmy tych dwóch dni, żeby Jego wpuścić w to wszystko: podszedł, ujął za rękę i podniósł. A ona wstała i podała karpia… Nie ma większego uzdrowienia, niż uzdrowienie serca, bo jak to człowiek ma, to ma wszystko…

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
16°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
10°C Środa
dzień
wiecej »