Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica

Abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. Pasterskiej w katedrze oliwskiej.

Tradycyjnie, jak co roku o północy, tłumy wiernych wypełniły oliwską katedrę, aby tam, wraz z metropolitą gdańskim, uczestniczyć w uroczystej Pasterce.

- Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas Treuga Dei - pokoju Bożego, wyciągniętych ku sobie rąk, przebaczania i jednania serc - podkreślił w homilii abp Głódź.

- "Podnieś rączkę Bożę Dziecię, błogosław ojczyznę miłą" - niesie się śpiew kolędy. Jakże byśmy pragnęli, aby to błogosławieństwo Dzieciątka Jezus, które wyraża także nadbiegający od Groty Narodzenia anielski śpiew: "Gloria in excelsis Deo", skruszyło mury wrogości, osobności, zacietrzewienia, także niesprawiedliwość w osądzie innych. Jakże mocno ten stan rzeczy osłabia tkankę narodu. Jego jedność w pryncypialnych sprawach, która jest rękojmią niepodległego bytu. Wymodlonego, wycierpianego, wywalczonego. Wielkiego daru Bożej opatrzności - Polski niepodległej - dodał.

Metropolita gdański zaznaczył następnie, że "niczego nie zbuduje się nieładem serc, zacietrzewieniem umysłów, inwektywą, złorzeczeniem. Odmawianiem prawa do podejmowania decyzji tym, którzy mają ku temu społeczną legitymację - wolę wyborców. Negowaniem wszelkich dobrych rozwiązań, choćby w zakresie polityki społecznej".

- Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica. Ani ręka podniesiona w Brukseli i wymierzona przeciw rozporządzeniom w Polsce. Ani poklask dla decyzji, które negują suwerenność naszego ustawodawstwa. Tym, którzy tak czynią, trzeba przypomnieć postawę czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Nigdy poza granicami ojczyzny nie mówił źle o Polsce. Nawet takiej, jaka wtedy była. Bo to była jego matka. Powtarzał nieraz: "Kocham ojczyznę bardziej niż własne serce" - podkreślił arcybiskup.

- To jest miara. To jest wyzwanie. To jest potrzeba. To jest droga. To jest zadanie. Dla polskich elit. Dla wielu z nas, podzielonych, skłóconych. Droga ku odbudowie wspólnoty polskich serc. Droga, która potrzebuje naszej wspólnotowej modlitwy, także głębokiej indywidualnej refleksji - dodał.

Na zakończenie abp Głódź złożył życzenia wszystkim zgromadzonym w świątyni. - Zgodnie z odwieczną polską tradycją, wyciągam ku wam, bracia i siostry, dłoń z białym opłatkiem. Aby się nim przełamać, złożyć życzenia. Kieruję je do was, licznej, różnorodnej wspólnoty naszej archidiecezji. Idącej za Chrystusem drogami Pomorza Gdańskiego, Trójmiasta, Wybrzeża, Kaszub. Niech to będzie dalej nasza wspólna droga wiary, nadziei, miłości. Zawierzenia. Wierności i otwartości na słowo Pana, na zbawcze działanie świętych sakramentów. Na Eucharystię - źródło i szczyt całego życia chrześcijańskiego - zakończył.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gregg84
  25.12.2017 13:48
  gregg84
  "Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica". Może i nie rozstrzygnie, ale za to bardzo pomoże rozstrzygnąć na naszą korzyść.
  I możecie sobie w końcu darować, prawacy, nawoływań do "prania brudów u siebie". Po tym, co wyprawiacie od lat, UE jest dla polskich liberalnych demokratów bardziej swoja niż wy.
 • Gość
  25.12.2017 14:48
  Bardzo trafne słowa kazania, ale nie sądzę aby słowa księdza biskupa dotarły do tych co trzeba. Wierzący katolik nie pluje na własny kraj, nie życzy mu źle. Ci którzy to robią i tak z wiarą katolicką niewiele mają wspólnego. Dla nich ważny jest tylko własny interes i żądza odzyskania władzy "przez swoich", metodami dowolnymi.
 • karollla
  25.12.2017 16:35
  Gdyby rząd postępował zgodnie z Konstytucją i prawem Unia Europejska nie miałaby potrzeby interweniować.Kościół dostaje solidne kwoty od rządu więc niech lamentu nie podnosi tylko odda pieniądze biedakom.
 • Gość
  26.12.2017 14:26
  Jak dobrze, ze abp Głódź zawsze stał po stronie demokratycznie wybranej władzy... Szkoda tylko, że ma sie to nijak do Bożego Narodzenia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »