Kolędnicy misyjni pomogą najmłodszym

Odwiedzając kolejne domy, będą śpiewać kolędy i opowiadać o dzieciach w Syrii i w Libanie. Datki, które uzbierają, zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.

Rozpoczynającą się we wtorek akcję "Kolędnicy misyjni" organizuje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Jego sekretarz krajowy Anna Sobiech poinformowała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, że mali kolędnicy zostawią w odwiedzanych domach pamiątkę: grafikę przedstawiającą otwarte dłonie. "Misjonarz nigdy nie zaciska dłoni w pięść, ale wyciąga je otwarte ku drugiemu człowiekowi. Stąd też kolędnicy przyjdą do naszych domów z +sercem na dłoni+. Będą wstawiać się za swoimi rówieśnikami z Syrii i Libanu u swoich bliskich, sąsiadów i wspólnot parafialnych" - wyjaśniła.

Dodała, że "żadne dziecko nie powinno cierpieć z powodu zawiści i konfliktów dorosłych, dlatego polskie dzieci biorą je w obronę i głośno mówią o potrzebie działań na rzecz pokoju w świecie".

Jak czytamy w komunikacie, uczniowie szkół podstawowych z archidiecezji poznańskiej przygotowywali się do akcji, poznając życie rówieśników w Syrii i w Libanie z materiałów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz biorąc udział w konkursie prac plastycznych pt. "Mój szkolny kolega z Syrii i Libanu".

Tradycja misyjnego kolędowania narodziła się w Austrii i w Niemczech. W Polsce pierwsze grupy takich kolędników pojawiły się w 1993 r. W ubiegłe święta w akcji wzięło udział 40 tys. dzieci z całej Polski. Do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych wpłynęło 900 tys. złotych, które zostały przeznaczone na pomoc blisko 4 tys. dzieci w Tajlandii.

Jak podaje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, w wyniku wojny w Syrii życie straciło 0,5 mln mieszkańców tego kraju, a 70 tys. zmarło z powodu braku wody, żywności, zimna i chorób. Od początku konfliktu prawie 1,5 mln Syryjczyków uciekło do Libanu, w którym - z powodu napływu uchodźców - liczba mieszkańców żyjących w skrajnej biedzie zwiększyła się o 110 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  18°C Poniedziałek
  noc
  15°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »