Wola Boża nie jest wyrazem tyranii

Do posłuszeństwa woli Bożej oraz rozwijania swego człowieczeństwa zachęcił Benedykt XVI księży diecezji rzymskiej. Zgodnie z tradycją na początku Wielkiego Postu Ojciec Święty spotkał się z duchowieństwem Wiecznego Miasta.

Mówiąc o posłuszeństwie Benedykt XVI zauważył, że nie jest to słowo, które cieszy się dziś popularnością. Często postrzega się je jako narzucanie nam woli przez innych, ale w rzeczywistości znacznie bardziej niż myślimy powiązane jest ono z naszą wolnością. „Wola Boża nie jest wyrazem tyranii, nie jest czymś zewnętrznym wobec naszego bytu. Przeciwnie – podporządkowując się woli Bożej wchodzimy w głąb samych siebie. Alienacja to porzucenie woli Bożej. Posłuszeństwo Bogu jest prawdziwą wolnością, ponieważ prowadzi do przebóstwienia naszego bytu”- stwierdził papież.

Ojciec Święty podkreślił też znaczenie dorastania do prawdziwego człowieczeństwa, które "nie wyraża się w zgodzie na zło, lecz w wielkoduszności, dążeniu do sprawiedliwości, roztropności, mądrości do bycia na obraz Boga, gdyż grzech to zawsze brak solidarności". W tym kontekście papież zachęcił duchownych Wiecznego Miasta do życia w pełni swym człowieczeństwem, kształtowania cnót, inteligencji i uczuć. „Wiemy, że człowiek zraniony jest grzechem, ale z pomocą Chrystusa wychodzi z tych ciemności swojej natury” – powiedział Benedykt XVI.

Papież zalecił duchownym swej diecezji do otwartości na niewierzących i nieochrzczonych. Przypomniał, że również pogaństwo przyczyniło się do wskazania drogi ku Chrystusowi. Nawiązując do listu do Hebrajczyków Ojciec Święty przywołał postać starotestamentowego króla Salemu (zapewne Jerozolimy) a zarazem kapłana Melichizedeka, który przyjął Abrahama – ojca religii trzech monoteistycznych, ofiarowując mu chleb i wino. „Melchizedek to jeden ze starożytnych świętych pogan” – powiedział Benedykt XVI zaznaczając, że istnieje także droga, która od pogaństwa prowadzi ku Chrystusowi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, RZYM, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »