Papież: Świat można poprawić

Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że świat można poprawić, zaczynając od samych siebie. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że Wielki Post to czas duchowej odnowy.

"To dotyczy wszystkich: świat poprawia się zaczynając od samych siebie, zmieniając z Bożą łaską to, co nie układa się we własnym życiu" - mówił Benedykt XVI. Wymienił następnie trzy pokusy na jakie szatan wystawił Jezusa.

"Pierwsza bierze początek z głodu, czyli z potrzeby materialnej" - powiedział. "Ale Jezus odpowiada: -Nie samym chlebem żyje człowiek" - dodał papież.

"Potem diabeł pokazuje Jezusowi wszystkie królestwa ziemi i mówi: wszystko to będzie twoje, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. To iluzja władzy, którą Jezus demaskuje i odrzuca" - podkreślił.

"Wreszcie - powiedział - kusiciel proponuje Jezusowi, by dokonał spektakularnego cudu, rzucając się z wysokiego muru świątyni i rozkazując aniołom, by go uratowały, tak aby wszyscy uwierzyli w niego. Jezus jednak odpowiada, że Boga nie można wystawiać na próbę" - mówił Benedykt XVI.

"To również jest dla nas podstawową nauką: gdy mamy w umyśle i w sercu Słowo Boże, jeśli wkracza ono w nasze życie, możemy odepchnąć wszelkiego rodzaju iluzję kusiciela" - przypomniał papież.

Po polsku powiedział zaś: "Drodzy Polacy, uczestnicy modlitwy Anioł Pański! W całym Kościele trwa Wielki Post: czas pokuty, modlitwy, jałmużny i nawrócenia. W jego przeżywaniu niech pomoże wam osobista refleksja, udział w rekolekcjach, drodze krzyżowej i gorzkich żalach. Waszym modlitwom polecam również rekolekcje, które w Watykanie zaczynamy już dzisiaj. Niech Bóg błogosławi nam wszystkim w tym świętym czasie duchowej odnowy".

W niedzielę po południu w Watykanie rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla papieża i Kurii Rzymskiej. Na ten czas, do przyszłej soboty, zawieszono wszystkie papieskie audiencje. Rekolekcje dla Benedykta XVI i jego współpracowników głosić będzie włoski salezjanin ksiądz Enrico dal Covolo. Zapowiedziano, że dedykuje je między innymi postaci Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
7°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »