Rekordowa pomoc dla Syrii w jeden wieczór

Na rzecz ofiar wojny w Syrii wysłano ponad 375 000 SMS-ów charytatywnych. Miliony poszkodowanych przez wojnę Syryjczyków otrzyma wsparcie dzięki koncertowi kolęd. Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury, Łazienek Królewskich, Opery Królewskiej i Caritas Polska setki tysięcy Polaków wsparło program „Rodzina Rodzinie”.

– „Pomagamy na miejscu w dzielnicach najbardziej zniszczonych – szczególnie w wschodniej części Aleppo, Sahur, gdzie razem z wolontariuszami dzięki zebranym pieniądzom przekazujemy żywność, ubrania, otwieramy sale do nauki i odbudowujemy zniszczone domy” – zapewnił ks. Marcin Schmidt, sekretarz Caritas Polska, który w Syrii spędził Boże Narodzenie. Przytoczył przykłady dzieci, które bawiły się na dworze, gdzie panowała temperatura bliska zeru bez pełnych butów ani ciepłej odzieży. Ich wymarzonymi prezentami na Święta okazywały się ciepłe ubraniu, woda i prąd w domu czy spotkanie z walczącym na wojnie tatą.

Niedzielny koncert otworzyło uroczyste wykonanie syryjskiej kolędy „Jezus się narodził”. Występ Opery Królewskiej zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska i Telewizja Polska. „To kolejny piękny most powstały między polskimi instytucjami kultury, a Aleppo, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO” – przypomniał ks. Schmidt.

Wojna w Syrii nadal trwa. Codziennie wskutek działań wojennych giną ludzie w walkach o Ghutę, Hamę i wschodni Damaszek. Pomocy potrzebują także dziesiątki tysięcy rodzin próbujących sobie ułożyć życie na uwolnionych już terenach. W gruzach mają utrudniony dostęp do wody, pożywienia i prądu.

Program „Rodzina Rodzinie” trwa już prawie dwa lata. Polega na stałej pomocy finansowej polskich rodzin, firm i instytucji udzielanej syryjskim rodzinom. Do akcji można włączyć poprzez wybór konkretnej rodziny z Syrii, a następnie deklarację kwoty i okresu pomocy na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Do dzisiaj w programie wzięło udział prawie 15 tysięcy darczyńców, dzięki którym Caritas Polska przekazała syryjskim rodzinom ponad 30 mln złotych.

Nadal można także wesprzeć program wysyłając SMS o treści „SYRIA” pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Waldi
  15.01.2018 09:48
  Tu mamy najlepszy dowód na to że są ludzie dobrej woli i serca którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi który jest w potrzebie nie tylko w Polsce ale i po za granicami naszego kraju i to jest piękne i budujące że mieszkańcy tych zniszczonych przez wojnę miast mają na kogo liczyć w tej trudnej sytuacji jakiej się znaleźli i cały czas napływa do nich wsparcie i pomoc która jest im teraz tak bardzo potrzebna. Ja osobiście podziwiam w tych ludziach to że mimo sytuacji w jakiej się znaleźli oni nie tracą optymizmu i pogody ducha i chcą zostać w swoim kraju i odbudowywać go od podstaw i to jest krzepiąca postawa w tej całej nie wyobrażalnej tragedii jaka ich spotkała. Teraz chciałbym napisać jeszcze o Polsce wydaje mi się że my pomagamy Syryjskim rodzinom chociażby dla tego że nasz kraj przeszedł przez piekło dwóch wojen i stanu wojennego i dlatego my doskonale rozumiemy co ci ludzie teraz czują i że ta pomoc jest im bardzo potrzebna oraz jakiej pomocy potrzebują Mam nadzieje że mieszkańcy Syrii a szczególnie miasta Aleppo odbudują swoje miasto i że już nigdy nie dotkną ich żadne działania wojenne należy im się to po tym piekle jakie przeszli i nadal przechodzą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »