Spotkaniem z marszałkiem i Prezydium Sejmu rozpoczęła swój piątkowy cykl rozmów w Sejmie szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Borys będzie też gościem wspólnego posiedzenia dwóch komisji: Spraw Zagranicznych i Łączności z Polakami za Granicą.
Borys powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że chce członkom Prezydium Sejmu przedstawić obecną sytuację Związku Polaków na Białorusi.
Pytana o zgodę białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki na powstanie grupy ekspertów polsko-białoruskich w sprawie sytuacji polskiej mniejszości, Borys oceniła, że jest to "jakiś pozytywny oddźwięk". "Zobaczymy, my mamy nadzieję, że będzie pozytywnie" - dodała szefowa ZPB.
W poniedziałek z Borys spotkał się prezydent Lech Kaczyński, który wyraził swoją solidarność ze Związkiem i jego działaczami. Do okazania solidarności wezwał także Unię Europejską.
W środę szefowa ZPB wraz Alaksandrem Milinkiewiczem gościli w Parlamencie Europejskim, gdzie zostali przywitani brawami. Niemal wszyscy uczestnicy debaty w PE na temat Białorusi, przeprowadzonej w związku z represjami wobec działaczy mniejszości polskiej, zgodzili się, że nie jest to problem wyłącznie Polski, ale całej UE, gdyż łamane są prawa człowieka.
Z kolei w czwartek z prezydentem Białorusi rozmawiał w Kijowie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Po spotkaniu poinformował, że Łukaszenka zgodził się na powstanie polsko-białoruskiej grupy ekspertów w sprawie sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.
15 lutego białoruska milicja zatrzymała ok. 40 działaczy ZPB jadących na rozprawę sądową w sprawie należącego do ZPB Andżeliki Borys Domu Polskiego w Iwieńcu. Ostatecznie sąd zdecydował o odebraniu placówki na rzecz Związku Polaków kierowanego przez lojalnego wobec Mińska Stanisława Siemaszkę.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.