Kościelna wizja lokalna na Haiti

Kościelna komisja ds. pomocy dla Haiti działająca pod egidą episkopatu USA wybiera się na wizję lokalną, by na miejscu zapoznać się z najpilniejszymi potrzebami. W trakcie wizyty biskupi podejmą decyzję, na co przeznaczą środki finansowe zebrane przez amerykańskich katolików w czasie specjalnej zbiórki.

Biskupi podkreślają, że przychylają się do przeznaczenia jej na projekty długookresowe, które pomogą w odbudowie działalności Kościoła na karaibskiej wyspie. Krajowa zbiórka w 110 amerykańskich diecezjach spotkała się, zdaniem episkopatu USA, z nadzwyczajnym odzewem wiernych. Mówi się nawet o niespotykanej dotychczas hojności Amerykanów. Choć nie podliczono jeszcze jej całkowitych rezultatów, na konta przeznaczone dla Haiti wpłynęło już ponad 30 mln dolarów. Przypomnijmy, że całkowita pomoc Caritas z 40 krajów świata przekroczyła już 200 mln dolarów.

O pilnej potrzebie namiotów dla mieszkańców Haiti dowiedzieliśmy się od woluntariusza pracującego w obozach dla uchodźców zorganizowanych przez Jesuit Refugee Services. „Brakuje wolnych terenów żeby rozmieścić ludzi, bo jest zbyt duże zagęszczenie – powiedział Radiu Watykańskiemu Artur Suski SJ. – Byłem parę razy na zebraniach organizowanych przez przedstawicielstwo ONZ i bardzo podkreślano, że potrzeba miejsca żeby rozlokować ludzi. Potrzebują także lepszej organizacji baz, by wyeliminować korupcję. Miejscowi, którzy tworzą komitet w bazie nie rozdają sprawiedliwie jedzenia ani namiotów. I to jest problem, bo nie wszyscy tę pomoc otrzymują. Potrzeba również wzmocnienia rządu, bo on też jest zdezorganizowany i nie działa skutecznie. Potrzebne są jeszcze namioty. Niektóre bazy mają do mieszkania zaledwie prowizoryczne zadaszenia zrobione z paru patyków i prześcieradeł. Jak przyjdą deszcze i będzie błoto, ludzie nie będą mieli się gdzie ukryć” – dodał jezuicki wolontariusz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »