Przyjąć, ochronić, promować, integrować. Co to - konkretnie - znaczy? Co w tej dziedzinie robimy i co jeszcze robić zamierzamy?
Działania Caritas
Wracając do działań Caritas na rzecz uchodźców. Najbardziej znana i największa akcja to “Rodzina rodzinie”. Wsparciem obejmowane są trzy kategorie rodzin: osoby mieszkające w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy. Ten program to ponad 17 tys. darczyńców i blisko 10 tysięcy (9700) beneficjentów.
Jak podał KAI, w 2017 r. Caritas Polska zaangażowała się w międzynarodową kampanię kierowaną przez Caritas Internationalis „Dzielić Podróż” (Share the Journey), która ma na celu promocję kultury spotkania z migrantami i uchodźcami, zrozumienie ich tragedii i okazanie im najwłaściwszej pomocy.
Z inicjatyw dotyczących promocji warto także wspomnieć wydanie publikacji naukowej “Wokół problematyki migracji i uchodźctwa w systemie pomocy społecznej”, która zawiera fakty i jest odpowiedzią na niedobór rzetelnej wiedzy, zastępowany często przez lęk.
Rozpoczęła się kampania “Nowy dom Polska” W Polsce mamy sześć ośrodków dla uchodźców prowadzonych przez Caritas: w Warszawie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Lublinie, Zielonej Górze i Zgorzelcu. Pomagają one 6 tysiącom osób, połowa beneficjentów to dzieci. W planach jest rozszerzenie pomocy na województwo zachodnio-pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i mazowieckie.
Powstała aplikacja “Pierwsze kroki w Polsce”. Jest ona dostępna w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i arabskim, została przygotowana dla dwóch systemów i zawiera komplet ważnych informacji ułatwiających odnalezienie się w nowej rzeczywistości.
Niedawno wspólnie z PKWP zainaugurowano program “Polska dla świata”, którego celem jest odbudowa szkół w Homs.
Tyle w skrócie, bardziej szczegółówe informacje o dotychczasowych działaniach można znaleźć w informacji KAI, którą publikujemy na kolejnej stronie.
Jakie są plany? Pełna strategia, jak wspomniałam, zostanie przedstawiona 31 stycznia, na pewno jednak można powiedzieć, że kontynuowany będzie program Rodzina Rodzinie. W planach jest także pomoc w rozwoju mikroprzedsiębiorczości w Syrii, stworzenie Hope Center w Aleppo (o tej inicjatywie wspominał zapewne abp Skworc w liście odczytywanym w parafiach 1 stycznia) oraz projekty pomocowe w Grecji.
Na kolejnej stronie podsumowanie KAI
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.