Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna w poniedziałek trzydniową wizytę państwową we Francji, podczas której przeprowadzi rozmowy z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i zainauguruje Rok Rosji we Francji.
Miedwiediew będzie również konferował z premierem Francois Fillonem, przewodniczącymi obu izb parlamentu: Zgromadzenia Narodowego - Bernardem Accoyerem i Senatu - Gerardem Larcherem, a także socjalistycznym merem Paryża Bertrandem Delanoe.
Gospodarz Kremla ma też w planie spotkania z przedstawicielami francuskich kół gospodarczych i reprezentantami rosyjskiej diaspory we Francji.
Będzie to pierwsza wizyta Miedwiediewa w tym kraju w charakterze szefa państwa. Prezydentowi będą towarzyszyć: wicepremier Aleksandr Żukow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz ponad 80 biznesmenów, w tym szefowie: Gazpromu - Aleksiej Miller, Rosnano - Anatolij Czubajs, Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) - Władimir Jakunin, BazElu - Oleg Deripaska, Renovy - Wiktor Wekselberg i VTB - Andriej Kostin.
"Francja należy do grona uprzywilejowanych partnerów Rosji. Oba kraje od wielu lat łączą bardzo ścisłe stosunki praktycznie we wszystkich sferach" - oświadczyło źródło na Kremlu, cytowane przez agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti.
Według kremlowskiego urzędnika, głównym tematem rozmów Miedwiediewa w Paryżu będą kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, przezwyciężania światowego kryzysu finansowego i wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Przywódcy dwóch krajów - przekazało źródło - omówią również najważniejsze problemy międzynarodowe, m.in. zagadnienia bezpieczeństwa w Europie, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia, program nuklearny Iranu, w tym możliwość wprowadzenia międzynarodowych sankcji przeciwko Teheranowi, sytuację w Afganistanie i konflikt na Bliskim Wschodzie.
Strona francuska zechce zapewne poruszyć sytuację na południowym Kaukazie. W sierpniu 2008 roku w czasie rosyjsko-gruzińskiego konfliktu o Osetię Południową prezydent Francji w imieniu Unii Europejskiej był mediatorem między Moskwą i Tbilisi. Zdaniem Paryża, strona rosyjska nie wywiązała się w pełni z planu pokojowego, który Sarkozy uzgodnił wówczas z Miedwiediewem.
W czasie wizyty nie przewiduje się zawarcia żadnych umów międzypaństwowych. Planowane jest jedynie podpisanie dwustronnego protokołu o readmisji. Możliwe jest też podpisanie kilku lub nawet kilkunastu dokumentów biznesowych - kontraktów lub listów intencyjnych.
Strony rozmawiają m.in. o zwiększeniu dostaw rosyjskiego gazu do Francji i udziale francuskiego koncernu GDF Suez w budowie magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny), a także o zakupie przez Rosję francuskiego helikopterowca Mistral.
Ta ostatnia transakcja, która - jeśli dojdzie do skutku - wydatnie zwiększy potencjał militarny Rosji, wywołuje poważne zaniepokojenie w Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich.
Jednym z najważniejszych punktów wizyty będzie uroczysta inauguracja Roku Rosji we Francji. Odbędzie się ona we wtorek w Luwrze, gdzie Miedwiediew otworzy wielką wystawę "Święta Ruś - sztuka od Rusi Kijowskiej do Rosji Piotra Wielkiego".
Podczas pobytu w Paryżu prezydentowi Rosji towarzyszyć będzie małżonka - Swietłana. Jej przewodniczką po francuskiej stolicy będzie żona prezydenta Francji - Carla Bruni. Rosyjskie media twierdzą, że pierwsze damy obu krajów mają w planie m.in. wspólny shopping.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.