Chcemy zabiegać o wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO; uważamy, że agresywna polityka Rosji zagraża bezpieczeństwu; USA, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki były pytany podczas konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej o rozpoczynającą się w piątek wieczorem wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Warszawie.
"Wizyta sekretarza Tillersona na pewno będzie wiązała się z tematami bezpieczeństwa, obecnością wojsk amerykańskich, wojsk NATO na wschodniej flance NATO, czyli w Polsce. Chcemy zabiegać o wzmocnienie tej obecności, ponieważ uważamy, że agresywna polityka Rosji temu bezpieczeństwu zagraża i Stany Zjednoczone, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu" - powiedział Morawiecki.
Ocenił, że zagrożenia te, są widoczne m.in. w "obszarze infrastruktury energetycznej". Dodał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Europy. "Jeżeli on powstanie, to przesył gazu przez Ukrainę nie będzie już więcej konieczny, a w związku z tym można wyobrazić sobie bardzo różne scenariusze i chcę bardzo mocno zwrócić uwagę na ten fakt sekretarzowi Tillersonowi" - podkreślił premier.
Według niego, jedynym państwem oraz instytucją, która może "w bardziej skuteczny sposób powstrzymać tę niebezpieczną inwestycję" są Stany Zjednoczone i Komisja Europejska.
Tillerson przyleci do Polski na zaproszenie szefa MSZ - prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W piątek ma się spotkać w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.
W sobotę sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Planowane jest też spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA z mediami. Tillerson ma wziąć udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Polska to ostatni element rozpoczętej w niedzielę wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Europie. Tillerson odwiedził również Londyn, Paryż oraz Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.