Premier: USA rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu

Chcemy zabiegać o wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO; uważamy, że agresywna polityka Rosji zagraża bezpieczeństwu; USA, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki były pytany podczas konferencji prasowej w Budapeszcie po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej o rozpoczynającą się w piątek wieczorem wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Warszawie.

"Wizyta sekretarza Tillersona na pewno będzie wiązała się z tematami bezpieczeństwa, obecnością wojsk amerykańskich, wojsk NATO na wschodniej flance NATO, czyli w Polsce. Chcemy zabiegać o wzmocnienie tej obecności, ponieważ uważamy, że agresywna polityka Rosji temu bezpieczeństwu zagraża i Stany Zjednoczone, jako nasz główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu" - powiedział Morawiecki.

Ocenił, że zagrożenia te, są widoczne m.in. w "obszarze infrastruktury energetycznej". Dodał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Europy. "Jeżeli on powstanie, to przesył gazu przez Ukrainę nie będzie już więcej konieczny, a w związku z tym można wyobrazić sobie bardzo różne scenariusze i chcę bardzo mocno zwrócić uwagę na ten fakt sekretarzowi Tillersonowi" - podkreślił premier.

Według niego, jedynym państwem oraz instytucją, która może "w bardziej skuteczny sposób powstrzymać tę niebezpieczną inwestycję" są Stany Zjednoczone i Komisja Europejska.

Tillerson przyleci do Polski na zaproszenie szefa MSZ - prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W piątek ma się spotkać w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W sobotę sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Planowane jest też spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA z mediami. Tillerson ma wziąć udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Polska to ostatni element rozpoczętej w niedzielę wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Europie. Tillerson odwiedził również Londyn, Paryż oraz Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość powszedni
  26.01.2018 16:47
  Ma nas za idiotów, czy sam niczego nie rozumie? Przecież i Rosja i USA i Chiny i Niemcy doskonale wszystko rozumieją, tylko targują się o wpływy. To już nawet zwykli ludzie wiedzą.
 • wujek_Olek
  26.01.2018 18:21
  wujek_Olek
  Do śmiechu: "Reformacja", bezbożność i zamordyzm rewolucji francuskiej markiza de Sade, ale i tęczowość czy anglosaski neoliberalizm przyszły "z zachodu" niszcząc cywilizację europejską, w dwudziestym wieku najpierw przez bolszewizm w Rosji, dzisiaj przez tęczowo-neoliberalny globalizm dookoła świata. Łono to dalej płodne jest.
 • rada
  26.01.2018 18:37
  nie gadanie tylko czyny. Natychmiast wstrzymać import gazu i ropy z Rosji. Samochody przerobić na drewno z puszczy a w piecach palić tylko amerykańskim węglem. Ogrzać można się tez sama nienawiścią
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »