Wojewoda mazowiecki nakazał zamknąć ulice wokół ambasady Izraela

W związku z planowaną manifestacją przed ambasadą Izraela wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podjął w środę decyzję o zakazie poruszania się w obszarze wokół placówki od 31 stycznia do 5 lutego. Wojewoda argumentował na konferencji prasowej, że chce tonować emocje, a nie je podgrzewać.

Według Sipiery prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna była odmówić zgromadzenia przed ambasadą Izraela ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem. "Prezydent m.st. Warszawy powinna w takich wyjątkowych sytuacjach, kiedy są sytuacje oceny zagrożeń(...), takiego zgromadzenia odmówić, ze względu na aspekt dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa" - ocenił.

Wojewoda mazowiecki podkreślił, że jego decyzja "dotyczy Ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, która daje wojewodzie prawo jako przedstawicielowi rządu w terenie do działań, które mają zapobiec i dają możliwość wydania zarządzeń porządkowych".

"Nikt z organów państwa - czy to samorządowych, czy państwowych, czy to prezydent miasta, czy wojewoda - nie jest zwolniony z oceny stanu bezpieczeństwa, które jest na danym terenie" - mówił w trakcie konferencji prasowej Sipiera.

"Nie tylko odpowiadamy za czynniki wolnościowe, ale literalnie odpowiadamy również za ład, bezpieczeństwo i porządek. To jest coś, czego nie możemy, jako osoby pełniące funkcje publiczne, po prostu się pozbyć. Stąd decyzja, którą podjąłem" - dodał.

Sipiera apelował jednocześnie do władz lokalnych, samorządowych ws. współpracy i współdziałania. "Rozchwianie emocji jest prostą rzeczą, natomiast porządek i ład jest rzeczą trudniejszą" - powiedział.

Wojewoda doprecyzował też, że wydany zakaz nie zakłada całkowitego zamknięcia terenu wokół ambasady, a ograniczenie dostępu do niego; zakaz ma nie dotyczyć m.in. osób pracujących lub mieszkających w pobliżu ambasady. "Dojście do ambasady jest oczywistą rzeczą, nie będzie z tym żadnego problemu, zostało to wszystko omówione z policją" - wskazał Sipiera.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, PAP, PILNA, RZĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • washed by the ocean
  31.01.2018 13:19
  Przez ostatnie dni Niemcy płaczą nad losem Żydów, Izrael wmawia światu, że Polacy mordowali Żydów w II Wojnie, Rosja apeluje o zaprzestanie fałszowania historii...
 • Szolga
  31.01.2018 14:10
  Szolga
  Nie rozumiem o co chodzi z tym zamknięciem ulic? Coś się wydarzyło, albo ma się wydarzyć? Artykuł nic nie wyjaśnia tylko w kółko "w celach porządkowych" i "bezpieczeństwo". O co tu chodzi?
 • Stanisław_Miłosz
  31.01.2018 14:29
  Antyżydzizm*/ w Polsce prawa i sprawiedliwości nie przejdzie (przed izraelską ambasadą)!

  PS.
  I PiS chce trzech kadencji dla dokończenia "dobrej zmiany". Tą metodą, to po pierwszej zakończy.


  */ Nie mylić z antysemityzmem: Semitami są przecież w przeważajacej sile "Herzlich willkommen" uchodżcy do Europy pierwszej prędkości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  4°C Sobota
  noc
  wiecej »