Przedstawiciele USA i UE oskarżyli w środę Iran o złamanie zasad przejrzystości w sprawach nuklearnych, po tym jak Teheran nasilił wzbogacanie uranu bez należnej kontroli ONZ. Ostrzeżono, że prowokacyjne zachowanie Iranu skłania do dalszych sankcji.
Wysłannicy USA i UE wypowiadali się w Wiedniu na posiedzeniu Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Na spotkaniu odbywającym się za zamkniętymi drzwiami przedstawiciel Chin powiedział, że trzeba kontynuować rozmowy, a nie stosować sankcje wobec Iranu - podało źródło dyplomatyczne cytowane przez agencję Reutera.
Według dyplomatów Iran blokuje teraz wnioski o zainstalowanie większej ilości kamer w jego obiektach nuklearnych i o dopuszczenie inspekcji MAEA zapowiadanej z zaledwie kilkuminutowym wyprzedzeniem. Jak przekazują dyplomaci, irański ambasador przy MAEA Ali Ashgar Soltanieh oznajmił, że jego kraj zastrzega sobie prawo do wycofania się z układu o nieprzestrzeganiu broni jądrowej (NPT), jeśli nie będzie traktowany sprawiedliwie.
Według oceny szefa MAEA Yukiyi Amano, zawartej w raporcie z 18 lutego dla Rady Gubernatorów, po raz pierwszy dane wywiadowcze pokazują, że Iran może próbować skonstruować broń atomową obecnie, a nie tylko próbował tego w przeszłości.
Amano powiedział również, że Iran rozpoczął 9 lutego wzbogacanie uranu do wyższego stopnia zanim inspektorzy MAEA przybyli na miejsce i wzmocnili monitoring. Władze w Teheranie twierdzą zaś, że skierowały do MAEA list dwa dni wcześniej, zgodnie ze swymi zobowiązaniami. Skrytykowały też raport Amano jako mylący i nie zrównoważony w ocenach.
Świecka karmelitanka, która zmarła w 1955 roku, jest bliżej wyniesienia na ołtarze.
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.