Blisko 700 wiernych z Małopolski weźmie udział w Diecezjalnej Pielgrzymce do Ziemi Świętej, która w poniedziałek wyruszy z Krakowa. Jej pomysłodawcą jest kard. Stanisław Dziwisz.
Pielgrzymka ma być pierwszym z wyjazdów do miejsc, które odwiedzał Jan Paweł II, a pielgrzymi będą modlić się m.in. o jego beatyfikację.
Zainteresowanie wyjazdem przerosło oczekiwania organizatorów. Dwa wyczarterowane izraelskie samoloty wylecą z lotniska w Balicach, jeden dodatkowy samolot zabierze pielgrzymów z Ostrawy.
"Będą to rekolekcje wielkopostne dla wiernych podążających śladami Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej i jednocześnie modlitwa w intencjach Archidiecezji Krakowskiej oraz rychłej beatyfikacji Jana Pawła II" - mówił PAP Adam Mazurkiewicz, dyrektor Katolickiego Centrum Kultury, które organizuje wyjazd. "My nie podróżujemy, my pielgrzymujemy" - podkreślił.
W każdej z grup, na które podzielono uczestników wyjazdu, będzie kapłan prowadzący rekolekcje, a w programie codziennie przewidziano mszę św. W Ziemi Świętej wierni zobaczą najważniejsze miejsca związane z życiem Chrystusa: Betlejem, Nazaret, Pustynię Judzką, Kanę Galilejską, Górę Tabor, Jerycho i oczywiście Jerozolimę. W programie pielgrzymki jest także wizyta w Kafarnaum - w domu św. Piotra i w Betanii przy grobie Łazarza. "Odwiedzimy też Instytut Yad Vashem" - zapowiada Mazurkiewicz.
Pielgrzymi będą zakwaterowani po stronie palestyńskiej, w hotelu w Betlejem. Po Ziemi Świętej będą podróżować autokarami. Ze względów bezpieczeństwa i logistyki program przygotowano w trzech wersjach - grupy odwiedzą te same miejsca, ale w różnym czasie. Wierni wspólnie będą uczestniczyć w mszach św. z kard. Stanisławem Dziwiszem odprawionych w Betlejem, Getsemani i w Tabdze nad Jeziorem Genezaret.
Metropolita krakowski ma się spotkać w Izraelu m.in. z wiceministrem ds. religii rządu izraelskiego, z burmistrzem Jerozolimy i dyrekcją Instytutu Yad Vashem.
"Życzeniem księdza kardynała było, żeby cena pielgrzymki była maksymalnie niska przy zapewnieniu dobrego standardu" - mówił Mazurkiewicz.
Większość uczestników ma 55-60 lat. Pielgrzymi będą mieć zapewnioną opiekę lekarza i pielęgniarki. Każdy otrzyma na pamiątkę świadectwo pielgrzymowania podpisane przez kard. Dziwisz.
Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej potrwa do 15 marca.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.