Dialog z Kościołem prawosławnym, trudna sytuacja finansowa mediów publicznych oraz planowana na 6 czerwca beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki - to niektóre tematy rozpoczynających się w poniedziałek obrad polskiego Episkopatu.
351. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski rozpocznie się w poniedziałek przed południem. Jednym z głównych tematów będzie dialog z Kościołem Prawosławnym.
"Biskupi zapoznają się z przebiegiem spotkania z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego, będą także rozmawiać o dalszych etapach dialogu" - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Do spotkania z przedstawicielami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego doszło w ubiegły piątek w Warszawie. Efektem jest propozycja powołania dwustronnej komisji do spraw dialogu.
Biskupi będą ponadto rozmawiać o trudnej sytuacji finansowej mediów publicznych w Polsce. "Wedle obecnie obowiązującego prawa abonament nadal obowiązuje. Wszakże jego ściągalność jest bardzo niska. Wielokrotnie biskupi już mówili, że Polskie Radio, Telewizja Polska są to polskie dobra kulturalne, o które trzeba dbać. Stąd należy się spodziewać, że w poniedziałek zabiorą głos również w sprawie mediów publicznych" - powiedział w czwartek PAP rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch.
Pytany, czy należy się spodziewać apelu do wiernych o płacenie abonamentu TV, powiedział, że sprawa opłacania abonamentu znajdzie odzwierciedlenie albo jako jeden z punktów w komunikacie po zakończeniu obrad, albo będzie przedmiotem osobnego dokumentu. "Zobaczymy - to już będzie decyzja biskupów" - dodał rzecznik.
Wśród tematów obrad - jak informuje KEP - będzie beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Abp Kazimierz Nycz omówi sprawy związane z zaplanowaną na 6 czerwca beatyfikacją, połączoną z III Dniem Dziękczynienia.
Biskupi omówią też propozycje listów pasterskich na ten rok, przyjmą projekt dokumentu społecznego Episkopatu i zaplanują prace nad dyrektorium duszpasterskim dla Polonii. Wysłuchają informacji o sytuacji w Ruchu Rodzin Nazaretańskich i o procesie Męczenników Wschodu. "Spodziewane jest ustanowienie Niedzieli Biblijnej we wszystkich diecezjach polskich" - zapowiada biuro prasowe KEP.
Tematem obrad będą też przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki kapłanów na Jasną Górę, która odbędzie się 1 maja z racji Roku Kapłańskiego.
W pierwszym dniu obrad biskupi wezmą udział w mszy św. dziękczynnej za kanonizację arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Uroczystości w katedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczną się w poniedziałek o godz. 18.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.