Debaty na temat równości i praw kobiet, wystawy, koncerty oraz badania mammograficzne - organizowane są w całym kraju w ramach zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Warszawski festiwal Rewolucje Kobiet rozpoczął się już 18 lutego. W ramach festiwalu odbywają się dyskusje, warsztaty, pokazy filmów, wystawy. W niedzielę ulicami Warszawy pod hasłem "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" przejdzie Manifa - coroczna manifestacja organizowane z okazji Dnia Kobiet przez środowiska feministyczne. W tym roku w jej organizację włączyły się także związki zawodowe: OPZZ, ZNP, OZZPiP oraz WZZ Sierpień 80, obecny na Manifie już od kilku lat.
Tegoroczna - XI Manifa Warszawska - ma zwrócić uwagę na nierówności ekonomiczne w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Jej najważniejsze hasła to ochrona przed przemocą ekonomiczną, walka z dyskryminacją kobiet w zatrudnieniu, zrównanie płac kobiet i mężczyzn, ochrona praw kobiet pracujących w domu, polityka prorodzinna, więcej żłobków i przedszkoli.
Manify organizowane są także w innych miastach. W Poznaniu marsz odbędzie się w sobotę, pod hasłem "Parytety dla mężczyzny i kobiety". Uczestniczki będą apelowały do poznańskich i wielkopolskich polityków, żeby poparli projekt ustawy o parytetach.
W niedzielę budynek Urzędu Miasta Poznania zamieni się w "Babskie Miasteczko". Odbędzie się tam impreza, podczas której panie będą mogły skorzystać m.in. z porad lekarskich i badań profilaktycznych a także przeprowadzić np. badanie ciśnienia tętniczego krwi, badania słuchu i badania mammograficzne. Będą na nich czekać specjaliści - dietetyk, urolog, psychiatra, diabetolog, endokrynologa i okulista. Organizatorzy zaplanowali też m.in. naukę pierwszej pomocy przedmedycznej, naukę samobadania piersi, oraz porady kosmetyczne i porady z zakresu medycyny estetycznej.
Łódzka Manufaktura przygotowała dwudniową imprezę pod hasłem "wSPAniały Weekend". Jak informują organizatorzy, Manufaktura zamieni się w tym czasie w gigantyczny salon piękna i zdrowia. Uczestniczki "wSPAniałego Weekendu" będą mogły dowiedzieć się, jak dbać o swoja cerę. Będą też mogły skorzystać z darmowych mini-zabiegów i porad specjalistów, a także przyjrzeć się pracy stylistów.
W poniedziałek ulicami miasta przejdzie natomiast VII Łódzka Manifa.
Z kolei w sobotę ulicami Gdańska przejdzie Solidarny Marsz Kobiet Trójmiasto 2010. Marsz, który odbywa się pod hasłem ekonomicznego wykluczenia kobiet, organizuje Trójmiejska Akcja Kobieca (TAK).
Dwie największe gdańskie galerie sztuki: Gdańska Galeria Guentera Grassa i Gdańska Galeria Fotografii przygotowały też przeglądy kobiecego wideoart, wystawy malarstwa oraz targi sztuki kobiecej. Imprezy związane z twórczością kobiecą przygotowało także gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Łaźnia. W siedzibie Centrum już od wtorku czynne są mini-targi sztuki, na których można kupić niewielkie dzieła stworzone przez kilkanaście artystek. Targi będą czynne do 8 marca. W poniedziałek CSW Łaźnia zaprasza z kolei na przegląd kobiecego wideoartu pt. "Marcowe art-kino kobiet".
W sobotę natomiast w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Gdańsku odbędzie się debata o parytetach: "Do kuchni czy do polityki? Kto chce oddać władzę kobietom?" z udziałem m.in. Kazimiery Szczuki.
W woj. śląskim 8 marca upłynie głównie pod znakiem wydarzeń kulturalnych. Filharmonia Częstochowska - z towarzyszeniem zespołu "The Songors" i wokalistów programu "Jaka to melodia" - zagra tego dnia koncert wypełniony rockowymi, soulowymi i bluesowymi przebojami lat 60. w klasycznych aranżacjach.
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach będzie można spotkać się podróżniczką Marzeną Filipczak, która opowie o swoich podróżach po Azji. W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie otwarta zostanie wystawa "Babski dizajn" prezentująca dorobek polskich projektantek, których prace trafiają do setek domów.
Głównym wydarzeniem wrocławskich obchodów Dnia Kobiet będzie Manifa, która w poniedziałek po południu przejdzie ulicami miasta. Jej gościem specjalnym będzie pisarka Olga Tokarczuk. Później, w CSF w Katowicach odbędzie się debata "PARYTETY - kobiety głosują i kandydują". Manifa rozpocznie się o godz. 14 pod Pręgierzem na Rynku.
Wyjątkową akcję z okazji święta kobiet przygotowało wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz jedna ze stacji radiowych. 8 marca ulicami miasta będzie jeździł specjalny Tramwaj Życzeń, w którym mężczyźni za pośrednictwem rozgłośni radiowej będą mogli składać życzenia paniom. Z kolei Filharmonia Wrocławska przygotowała specjalny koncert z piosenkami, w których tytułach są kobiece imiona.
Manifa przejdzie także ulicami Krakowa - jej hasło to "Ekonomia ma płeć - ale czy Twoją?" Początek w niedzielę o godz. 14 na Rynku Głównym.
Także w niedzielę odbędzie się IV Toruńska Manifa. Rozpocznie się o godz. 13 pod pomnikiem Kopernika na Starówce, a jej tematem przewodnim będzie: "Kryzys nie usprawiedliwia wyzysku - Solidarne w kryzysie".
Po raz pierwszy w tym roku Manifa organizowana jest w Olsztynie. Jej hasło to "Olszyn Kobiet". Pochód rozpocznie się w niedzielę o godz. 12 na moście Jana i przejdzie na plac Solidarności na ul. Głowackiego.
W Olsztynie atrakcje z okazji Dnia Kobiet - koncerty, warsztaty, debaty - odbywają się od piątku. W sobotę organizatorzy zapraszają na warsztat na temat teorii płci "Ani z Wenus, ani z Marsa".
W niedzielę w Szczecinie odbędzie się już drugi Bieg Kobiet. Uczestniczki będą miały do pokonania dystans ok. dwóch kilometrów. W biegu mogą uczestniczyć wszystkie panie, bez ograniczeń wiekowych. Na mecie wszystkie otrzymają kwiatek oraz medal.
W poniedziałek Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość organizuje debatę "Działacz na obcasach, czyli rzecz o kobietach aktywistkach". Jej uczestnicy rozmawiać będą o tym, czy nadal można mówić o dyskryminacji kobiet, czy Polska jest krajem matriarchalnym.
Książnica Pomorska zaprasza natomiast na wystawę fotografii "Szczecinianki 2010", na której zobaczyć można zdjęcia 28 szczecińskich fotografów, przedstawiające kobiety w różnych aranżacjach i technikach - od najmłodszych mieszkanek miasta poprzez studentki i kobiety pracujące.
Debaty o parytetach w polityce, równości, dyskryminacji i prawach kobiet, zawody strzeleckie, pokazy performance - przygotowano także w ramach obchodów Dnia Kobiet w Białymstoku.
"Odczarować dzień kobiet" - to impreza, którą przygotował Białostocki Ośrodek Kultury. Na 8 marca przygotowano pokazy etiud filmowych i wernisaż fotografii Angeliki Zaczeniuk oraz koncert "Z repertuaru inspirujących wokalistek". W niedzielę w galerii sztuki współczesnej "Arsenał" w Białymstoku odbędą się pokazy performance "Dzień Kobiet 2010" z udziałem m.in. artystki z Izraela Adiny Bar-On.
W poniedziałek w Urzędzie Miasta Rzeszowa przy Placu Ofiar Getta zostanie otwarta wystawa zdjęć młodych Amazonek pt. "Niejedna z Jedną". Organizatorem wernisażu jest Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wystawa będzie połączona z akcją nakłaniającą kobiet do badań profilaktycznych. Wszystkie panie, które tego dnia wezmą udział w wernisażu otrzymają materiały edukacyjne oraz gadżety przypominające o profilaktyce chorób piersi.
Z okazji Dnia Kobiet policjanci z radomskiej "drogówki" przygotowali miłe niespodzianki dla pań kierowców, które jeżdżą zgodnie z przepisami ruchu drogowego. 8 marca będą rozdawać zaproszenia do SPA wraz z ulotkami zachęcającymi do badań mammograficznych i cytologicznych.
W tym dniu policjantki i inne pracownice mazowieckiej i miejskiej komendy policji w Radomiu wezmą udział w wykładzie na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania raka, który specjalnie dla nich wygłoszą przedstawiciele Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.