„Polityka i religie wobec przyszłości” – to tytuł kolokwium planowanego za dwa tygodnie w Paryżu z udziałem Iriny Bokowej, dyrektora generalnego UNESCO.
W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury organizuje je Wspólnota św. Jana – jedno z nowych francuskich zgromadzeń zakonnych. Dwudniowe spotkanie będzie pod patronatem UNESCO i Papieskiej Rady ds. Kultury. Zapowiedziano uczestnictwo wielu polityków, filozofów i teologów, w tym kardynałów André Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża, i Petera Turksona, przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, oraz stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy UNESCO, ks. Francesco Follo. Obok kultur europejskich reprezentowane będą afrykańskie i azjatyckie, a obok chrześcijaństwa – judaizm oraz islam. Mają wziąć udział: rabin Haïm Korsia, będący głównym żydowskim kapelanem francuskiego lotnictwa wojskowego, jak też imam meczetu w Bordeaux Tareq Oubrou.
Na kolokwium w UNESCO mówić się będzie m.in. o zależności między sprawiedliwością a pokojem, miejscu ubogich w społeczeństwie, walce o godność człowieka czy odpowiedzialności za rodzinę ludzką. 19 marca hasło dnia brzmi: „Polityka i religia – jaka władza dla jakiej przyszłości?”. Natomiast w drugim dniu spotkania uczestnicy zastanawiać się będą nad mądrością i teologią profetyczną jako światłem dla świata pogrążonego w kryzysie.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.